Aktualności

Oszustwa na Messengerze. Na co uważać, by nie stracić pieniędzy?

Data publikacji 02.04.2024

Policjanci z Ostrołęki przyjęli dwa zgłoszenia dotyczące oszustw dokonywanych za pośrednictwem komunikatora Messenger na tzw. znajomego, który prosi poprzez portal społecznościowy o szybką pożyczkę. Na czym polega ta metoda wyłudzania? Na co powinniśmy uważać, aby nie paść jej ofiarą i nie stracić pieniędzy?

Ostrołęccy policjanci odnotowali kolejne dwa zgłoszenia oszustw na messengerze. Sprawcy włamali się na konta naszych mieszkańców korzystających z komunikatora i poprosili ich znajomych o pożyczkę za pośrednictwem kodu do szybkiek płatności. Niestety, ich 2 znajomych, kierując się chęcią pomocy, przelała pieniądze w kwocie 700 i 490 złotych. Pamiętajmy, aby weryfikować wiadomości otrzymane od znajomych, w których proszą o pożyczenie pieniędzy.

Jak uniknać oszustwa metodą na znajomego z mesangera?

Jednym z najprostszych sposobów jest telefoniczne upewnianie się, że osoba, z której konta wysyłana jest prośba o pożyczkę, rzeczywiście w tej sprawie pisała. Dzwonimy do naszych znajomych na numer, który mamy do nich zapisany od lat, a nie na ten, który podają nam w aplikacji.

W takich sytuacjach nie kierować się pośpiechem i zachować spokój. Osoby w naprawdę pilnej potrzebie zwykle kontaktują się telefonicznie, zamiast tracić czas na pisanie długich wiadomości. Lepiej się upewnić, że ktoś potrzebuje naszej pomocy, niż wysłać pieniądze cyberprzestępcom.

kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony