Aktualności

O OBRONIE KONIECZNEJ I STANIE WYŻSZEJ KONIECZNOŚCI Z UCZESTNICZAMI KURSU „BĄDŹ BEZPIECZNA”

Data publikacji 16.02.2024

Kursantki XIX edycji kursu samoobrony ,,Bądź Bezpieczna” dowiedziały się podczas ostatnich wykładów czym jest obrona konieczna i stan wyższej konieczności. Zajęcia przeprowadził I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce podinsp. Andrzej Rydzewski.

Dużym zainteresowaniem ze strony uczestniczek XIX edycji kursu samoobrony dla Kobiet „BĄDŹ BEZPIECZNA” cieszyły się wczorajsze zajęcia o tematyce obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności przeprowadzone w siedzibie ostrołęckich policjantów przez I Zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce podinsp. Andrzeja Rydzewskiego. Brali w nich udział także policjanci z ostrołęckiego Wydziału Prewencji.

Po przywitaniu uczestniczek przez Pana Komendanta i Naczelnika Wydziału Prewencji nadkom. Piotra Góralczyka wyjaśniono uczestniczkom kursu zakres wyłączenia bezprawności danego czynu zabronionego. Prowadzący spotkanie dodał , że fakt iż nie stanowi on przestępstwa wynika to z samej jego struktury. Jednym z jego elementów jest bezprawność czynu. Sprawca działając w obronie koniecznej lub stanie wyższej konieczności działa więc legalnie, o ile nie przekroczy granic tych kontratypów.

Pan Komendant Rydzewski nadzorujący w KMP Ostrołęka pion kryminalny dodał również, że aby doszło do obrony koniecznej musi pojawić się sytuacja zagrożenia stworzona przez człowieka, którą jest zamach. Musi on mieć charakter bezprawny, bezpośredni oraz musi dotyczyć jakichkolwiek dóbr chronionych prawem. Działanie w obronie koniecznej musi zmierzać do odparcia zamachu. Została omówiona na konkretnym przykładzie także sytuacja przekroczenia obrony koniecznej.

Następnie został omówiony art. 26 Kodeksu Karnego dotyczący stanu wyższej konieczności, w którym dobru prawnemu grozi bezpośrednie niebezpieczeństwo, które można uchylić tylko poprzez poświęcenie innego dobra. Niebezpieczeństwo to nie musi być spowodowane przez człowieka. Przekazano uczestniczkom, że działanie w stanie wyższej konieczności musi zmierzać do uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa. Stan wyższej konieczności występuje tylko wtedy, gdy przed niebezpieczeństwem nie można było się obronić w żaden inny sposób.

Na podkreślenie zasługuje duża aktywność uczestniczek co do omawianych zagadnień z zakresu prawa karnego.   

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

 

Powrót na górę strony