Aktualności

Najechanie na inny pojazd na drodze krajowej k-53 - zwiększmy odstęp między pojazdami, aby móc bezpiecznie zatrzymać pojazd!

Data publikacji 23.11.2023

O tym, że należy dostosować jazdę do aktualnie panujących warunków na drodze poprzez, m.in. zmniejszenie prędkości, a zwiększenie odstępu od pojazdu przekonał się 78-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego. Senior nie wyhamował przed stojącym częściowo na jezdni i poboczu busem. Na miejscu była karetka, natomiast nikt nie doznał obrażeń ciała.

 

Pogoda nie zawsze jest sprzymierzeńcem kierowców. Opady marznącego deszczu, powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. Każdy kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj.
Zatem wsiadając za kierownicę samochodu pamiętajmy o:

  • odpowiednim przygotowaniu pojazdu – usunięciu śniegu i lodu z nadwozia oraz szyb, tak aby zapewnić kierowcy dobre pole widzenia,
  • zaplanowaniu podróży – w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej,
  • bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
  • dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze,
  • zmniejszeniu prędkości,
  • zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu,
  • unikaniu ostrego hamowania (na śliskiej nawierzchni lepiej hamować silnikiem),
  • niewykonywaniu gwałtownych manewrów i podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej sygnalizując
  • zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

To właśnie w rejonach przejść dla pieszych, kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia. W takich warunkach każdy kierowca powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem i na śliskiej powierzchni mogą się zwyczajnie poślizgnąć, powodując zagrożenie dla siebie i nadjeżdżającego kierowcy, jak również tych, którzy bez elementu odblaskowego, w ciemnej odzieży, są dla kierowcy niemal niewidoczni.

Dlatego ostrołęccy policjanci kierują szczególny apel do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze. Muszą oni zdawać sobie sprawę, że by uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona.

Nie powinno się również wbiegać na jezdnię, w tym również na przejście dla pieszych. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć, upewniając się, że na drodze nie pojawi się żaden pojazd, a zwykłe przejście przez jezdnię nie zakończy się poważnymi obrażeniami czy nawet śmiercią.

Dla swojego bezpieczeństwa, a nawet ochrony swojego życia, każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Kamizelki, latarki (nawet ta w smarfonie), parasolki, czy odblaski na rękę, sprawią, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia.
 

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony