Aktualności

OSZUSTWA W INTERNECIE - POMYŚL ZANIM KLIKNIESZ W NIEZNANY LINK!

Data publikacji 14.09.2022

Tylko wczoraj ostrołęccy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustw popełnionych w internecie. Obydwie osoby uległy namowom oszustów i kliknęły w nieznane linki, w wyniku czego stracili pieniądze. Ostrołęccy policjanci ponownie ostrzegają przed aktywowaniem nieznanych linków, czy instalowaniem aplikacji, które pozwolą przestępcom na przejęcie kontroli nad kontami bankowymi. Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów?

Tylko wczoraj do ostrołęckiej komendy policji zgłosiły się dwie osoby, które poinformowały o oszustwach popełnionych w „sieci”.

Mieszkanka naszego miasta poinformowała, że przeglądając jeden z popularnych portali społecznościowych natknęła się na reklamę funduszu inwestycyjnego, który reklamowali celebryci.

Kobietę skusił szybki zysk i zainteresowała się ofertą funduszu inwestycyjnego. W tym celu przekazała „opiekunowi”, który do niej zadzwonił swoje dane oraz zdjęcie swojego dowodu osobistego. PO czym przelała łączną kwotę 3500 złotych w różnych walutach na wskazane konta. Ponadto fałszywy opiekun inwestycyjny namawiał ją do wzięcia kredytu w celu zwiększenia środków na koncie inwestycyjnym. Wtedy kobieta zorientowała się, że ma do czynienia z oszustami.

Drugie zdarzenie dotyczyło tym razem nastoletniego mieszkańca naszego miasta, który na portalu zajmującym się sprzedażą, m.in. odzieży używanej postanowił za 130 złotych sprzedać srebrną biżuterię. Nastolatek wszedł w nadesłany mu nieznany link, gdzie został przekierowany na stronę łudząco przypominającą stronę jego banku, następnie wpisał dane niezbędne do zalogowania się na jego konto.

Zorientował się, że ma do czynienia z oszustami w chwili, gdy zobaczył, że z jego konta zniknęła kwota 550 złotych.

Dalsze postępowania w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją.

OSTROŁĘCKA POLICJA OSTRZEGA:
Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy. Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej. Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych. Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego. Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera. Profesjonali doradcy finansowi nie żądają zdalnego dostępu do naszych komputerów za pomocą takich progamów jak na przykład Any Desk czy Team Viewer QiuckSupport, ani też nie zapewniają o pewnych zyskach wskazując ryzyka inwestycyjne.

Oszuści wykorzystując fałszywe serwisy internetowe, podszywają się pod pośredników i oferują ułatwienia w inwestowaniu. Przestępcy nakłaniają osobę do przekazania pieniędzy, obiecując wysokie i szybkie zyski bez ryzyka. Przez kilka miesięcy oszuści obiecują mu pomoc przy inwestowaniu. Przy wypełnieniu formularza kontaktowego, kontaktuje się z nim fałszywy konsultant, który wyjaśnia, jak działa strona i jak w szybki sposób można zarobić. Postępując zgodnie z rzekomo właściwymi wskazówkami oszusta instalujemy programy, za pomocą których oszuści przejmują kontrolę nad naszą bankowością elektroniczną. Ostatecznie zamiast zysków, tracimy gotówkę, a dodatkowo przestępcy zaciągają  również na konto pokrzywdzonego pożyczki.

Pamiętaj, że pojawiające się w sieci między innymi na Facebooku reklamy w których znane osoby, zachęcają do inwestowania na przykład na rynku Forex czy w kryptowaluty obiecując ponadprzeciętne zyski bez ryzyka, mogą być pułapką. Szczególnie podatni na reklamy tego typu ofert są seniorzy, ale także ludzie młodzi - obyci w inTernecie ale bez doświadczenia inwestycyjnego.

NIE KLIKAJ! POMYŚL!

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

 

Powrót na górę strony