Aktualności

Zmęczenie i zaśnięcie za kierownicą może mieć tragiczne skutki - apel ostrołęckich policjantów

Data publikacji 23.08.2022

Zmęczenie i w efekcie zaśnięcie było prawdopodobna przyczyną zdarzenia drogowego, które miało miejsce dziś rano na terenie gminy Goworowo. Prosimy o ostrożność i odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za innych użytkowników dróg. Pamiętajmy: Za kierownicę siadajmy wypoczęci i w odpowiedniej kondycji psychofizycznej. Jeśli poczujemy pierwsze oznaki zmęczenia, zróbmy sobie przerwę. Warto się przewietrzyć, wykonać nawet najdrobniejsze ćwiczenia fizyczne, które z pewnością rozbudza nasz organizm. Nie bagatelizujmy uczucia senności za kierownicą, gdyż może się to skończyć naprawdę tragicznie.

Dziś kilkanaście minut po godzinie 7 dyżurny ostrołęckich policjantów odebrał zgłoszenie dotyczące zderzenia się dwóch pojazdów w m. Grabowo na terenie gminy Goworowo. Na miejsce skierowano policjantów z ostrołęckiej drogówki oraz służby ratunkowe.

Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że jadący seatem od Goworowa do Ostrołęki 31 - letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego zasnął za kierownicą w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas ruchu zderzając się bocznie z jadącą z naprzeciwka skodą, którą kierowała 50 - letnia również mieszkanka naszego powiatu.

Na miejsce wezwano służby medyczne, na szczęście żaden z uczestników tego zdarzenia nie doznał poważnych obrażeń ciała.

Kierujący seatem został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych, natomiast do jego konta kierowcy zostało dopisanych 6 punktów karnych.

Pamiętajmy, że kiedy prowadzimy pojazd i ogarnia nas senność, należy niezwłocznie zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Warto się przewietrzyć, wykonać nawet najdrobniejsze ćwiczenia fizyczne, które z pewnością rozbudza nasz organizm. Nie bagatelizujmy uczucia senności za kierownicą, gdyż może się to skończyć naprawdę tragicznie. Problem zmęczenia kierowcy nie jest tylko jego własnym problemem. Każda z osób znajdujących się w pojeździe musi czuć odpowiedzialność za wspólne bezpieczeństwo. Najtrudniejszą sytuacją dla kierowcy jadącego w nocy jest słuchanie oddechów śpiących pasażerów. Dlatego należy unikać sytuacji, kiedy kierujący pozostawiony jest sam sobie. Dobrze jest z nim rozmawiać, obserwować jego reakcje. Nadchodzący mikrosen można u kierowcy wcześniej zauważyć. Pierwszymi objawami jest częste ziewanie, nagłe dreszcze, opadające powieki, częste, powolne mruganie.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony