,,Egzamin” na kursie samoobrony ,, Bądź Bezpieczna” - Aktualności - KMP w Ostrołęce

Aktualności

,,Egzamin” na kursie samoobrony ,, Bądź Bezpieczna”

Data publikacji 11.06.2018

Dziś odbyły się ostatnie zajęcia na XVI już edycji kursu samoobrony ,,Bądź Bezpieczna”. Uczestniczki pod czujnym okiem policyjnego instruktora i pozorantów mogły sprawdzić swoje umiejętności ,, w praktyce”. Swoisty egzamin odbył się w ciemnych podziemiach Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce. Przed Paniami pozostało już tylko oficjalne zakończenie kursu – serdecznie gratulujemy!

Choć do oficjalnego zakończenia XVI już edycji pozostało jeszcze trochę czasu, to dziś o godzinie 17:30 odbył się ostatni trening w ramach kursu. Trening był swojego rodzaju ,, egzaminem”.

Podczas prowadzonych symulacji pod okiem instruktora sierż.  Daniela Zaręby z ostrołęckiej komendy oraz trzech doświadczonych pozorantów, m.in. z Berserkers Team Ostrołęka Joanny Stefens, Bartłomieja Laskowskiego oraz Filipa Jamrozik uczestniczki miały możliwość wykorzystania wszystkich umiejętności nabytych podczas szkolenia.

Początkowym scenariuszem egzaminu końcowego był napad agresora, lub kilku na samotną kobietę w ciemnym pomieszczeniu.

W tym celu w podziemiach ostrołęckiej „dziesiątki” przygotowano symulacje realnych sytuacji, z jakimi każda z kobiet spotkać się może na co dzień.

 

Chcąc, aby symulacja, czyli walką z potencjalnymi napastnikami była bardziej wiarygodna przeprowadzono ją w piwnicach Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce.

Po wejściu do ciemnych pomieszczeń uczestniczki czekały na to, jak potoczą się dalsze wydarzenia. Były napady, rozboje, próby kradzieży. Śmiało można powiedzieć, że Panie bardzo uważnie pracowały podczas szkolenia. Dowodem na to są ,,obrażenia” jakie Panie zadały pozorantom. Pierwszy raz w historii kursu  jednym z trzech pozorantów była przedstawicielka płci pięknej.

Nad dobrym samopoczuciem psychicznym uczestniczek w trakcie trudnego egzaminu czuwał śmiało można powiedzieć wieloletni przyjaciel kursu, czyli psycholog Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu podkom. Anna Szymańska.

Dziękujemy pozorantom za bezinteresowną pomoc w szkoleniu ,,naszych” uczestniczek, dzięki której Panie wiedzą jak mają się zachować w sytuacji zagrożenia.

Po przeprowadzonym egzaminie należy podkreślić, że każda z Pań biorących udział w szkoleniu poza nabytymi wysokimi umiejętnościami wykazała się dużą odwagą i determinacją.

Już za kilka dni nastąpi oficjalne zakończenie kursu, gdzie Panie otrzymają z rąk organizatorów, partnerów oraz organizatorów w pełni zasłużone dyplomy i certyfikaty.

Kolejna edycja kursu odbędzie się jeszcze w tym roku.

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

 


 

Powrót na górę strony