Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne oszustwo/kradzież na szkodę osoby w podeszłym wieku

Data publikacji 20.03.2017

Kilka dni temu w Płońsku okradziona została 91 letnia płońszczanka. Pomocna "oszustka" zaproponowała jej wniesienie po schodach zakupów. Seniorka straciła biżuterię i wszystkie oszczędności.

Kilka dni temu w Płońsku okradziona została 91 letnia płońszczanka. Kobieta w godzinach popołudniowych wyszła z mieszkania do pobliskiego sklepu. Gdy wracała, zaczepiła ją nieznana kobieta i zaproponowała pomoc we wniesieniu zakupów, gdyż jak twierdziła i tak idzie na to samo piętro do koleżanki.  Gdy kobiety weszły do mieszkania ( do kuchni) „pomocna” oszustka poprosiła seniorkę o szklankę wody, a następnie o cukier, twierdząc, że ma cukrzycę. Przy mieszaniu płynu celowo robiła dużo hałasu i cały czas stała w drzwiach .  Zaproponowała również, że za wodę zapłaci, na co seniorka się nie zgodziła.  Kobieta zagadywała starszą panią i wypytywała o jej rodzinę.  Zaniepokojona 91-latka poprosiła by ta wyszła z jej mieszkania.  Po wyjściu oszustki, seniorka zorientowała się, że zostały jej skradzione biżuteria i wszystkie oszczędności.


Seniorze uważaj! Przez nieuwagę, ufność i nieostrożność możesz paść ofiarą oszustów, kieszonkowców i innych przestępców. Pamiętaj  o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bądź czujny i nieufny w stosunku do obcych. Nie obawiaj się powiadomić o zagrożeniu Policję, Straż Miejską, Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe.
Nie chodzi o to, by całkowicie nie ufać ludziom i z każdej strony wypatrywać zagrożenia, lecz o to  być ostrożnym, potrafić zauważyć ewentualne niebezpieczeństwo i odpowiednio zareagować.


Gdy jesteś w domu

  • nie wpuszczaj nieznajomych do mieszkania  - nie znając osoby nigdy nie znasz jej zamiarów,

  •  nie przechowuj w domu dużej ilości gotówki lub kosztowności,

  • nie otwieraj bezmyślnie drzwi, gdy tylko usłyszysz dzwonek,

  • zawsze przed otworzeniem drzwi zapytaj, kto za nimi stoi, pracownicy urzędów, zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz, zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do Twojego domu,

  • nie ufaj nieznajomym, nie wpuszczaj ich do klatki schodowej, nie otwieraj domofonu, wychodząc zamykaj drzwi do klatki,

  • utrzymuj więzi z sąsiadami, którzy często służą swą pomocą ludziom starszym mieszkającym w ich otoczeniu,

  • zawsze zamykaj po przyjściu do domu drzwi wejściowe,

  • postaraj się nie wychodzić z domu po zmroku, a jeżeli już musisz to zabierz ze sobą osobę towarzyszącą,

  • omijaj tereny źle lub wcale nieoświetlone, szczególnie niebezpiecznymi miejscami, są obrzeża miast, na których nie ma zabudowań.

Powrót na górę strony