Aktualności

OSZUSTWO METODĄ „NA POLICJANTA”

Data publikacji 23.03.2023

Oszuści podający się za policjantów znów dali o sobie znać. Wczoraj 66-letnia kobieta mieszkanka Żyrardowa straciła 70 tys. złotych. Chciała pomóc córce, która rzekomo spowodowała wypadek i potrzebowała pilnie pieniędzy. Pamiętajmy - ani policja ani prokuratura nie działa w ten sposób!

Wielokrotnie policjanci apelują i ostrzegają o tym, że oszuści wykorzystają różne metody i sposoby, żeby zdobyć pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Pieniądze mają być rzekomo dla prokuratora, a odbiera je mężczyzna podający się za policjanta.

Taki właśnie telefon odebrała wczoraj 66-letnia kobieta. Z oszukaną rozmawiał mężczyzna podający się za policjanta, który poinformował, że potrzebne jest 180 tysięcy złotych na to, aby córka, która spowodowała wypadek samochodowy uniknęła kary i więzienia. Kobieta przygotowała 70 tysięcy złotych. Oszust poinstruował ją w jaki sposób ma zapakować pieniądze i powiedział żeby nikomu nic nie mówiła. Poprosił ją o przyniesienie pieniędzy na podaną przez niego ulicę na której miał czekać fałszywy funkcjonariusz. Tam kobieta przekazała gotówkę oszustowi. Dopiero po powrocie do domu kobieta poinformowała o zaistniałej sytuacji członka rodziny i po chwili okazało się, że kobieta padła ofiarą oszusta i żadnego wypadku nie było.

Dlatego ponownie apelujemy - bądźcie ostrożni, gdy zadzwoni Wasz telefon i rozmówca poprosi o gotówkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które podają się za członków rodziny czy policjantów, bądź proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej!

Jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby  rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu - ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

• Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

• Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

• Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

• Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

• Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

• Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112

Autor: sierż. Julia Szczygielska

Powrót na górę strony