Aktualności

Nie hejtuje! REAGUJE! - Działania profilaktyczne z młodzieżą

Data publikacji 21.03.2023

Żyrardowscy policjanci spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Żyrardowie. Rozmowa z młodzieżą ukierunkowana była na problematykę „mowy nienawiści”. To już kolejne spotkanie mundurowych z uczniami, poruszające ważne aspekty naszego codziennego życia.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie zajmujący się działaniami w zakresie profilaktyki społecznej w ramach akcji „Nie hejtuje! REAGUJE!” przeprowadzili zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Żyrardowie. Ich celem było przybliżenie młodzieży pojęcia „mowy nienawiści”, „hejtu” oraz jak to zjawisko narusza prawa człowieka. Policjanci informują uczniów o konsekwencjach hejtu w Internecie, odpowiedzialności prawnej oraz w jaki sposób i gdzie szukać pomocy, gdy staną się ofiarą takiego zachowania. Mundurowi również wskazali jak bezpiecznie i właściwie poruszać się po sieci.
 
Dzieci i młodzież należą do aktywnych użytkowników w sieci. Obraźliwe wpisy, wypowiedzi wzbudzające wrogość wobec innych osób w Internecie ze względu na odmienność czy inne poglądy to niestety stałe elementy wirtualnego świata. Negatywne komentarze skierowane w inne osoby budzą lęk, strach, poczucie wykluczenia u osób atakowanych hejtem. W skrajnych przypadkach taki hejt może prowadzić do depresji, a nawet myśli samobójczych. Dlatego tak ważna jest również reakcja na sprawianie przykrości innym poprzez słowa wypełnione nienawiścią. Młodzi ludzie są mylnie przekonani o anonimowości w sieci, często dopuszczają się hejtu oraz zachowań noszących znamiona nienawiści. Brak reakcji ze strony dorosłych utwierdza sprawców w poczuciu bezkarności i potęguje poczucie bezsilności u ofiar, które boją się lub wstydzą mówić głośno o swoich problemach.
 
Akcja profilaktyczna pod kryptonimem „Nie hejtuje! REAGUJE!” ma na celu także przedstawienie możliwej drogi postępowania w przypadku dotknięcia tego typu negatywnymi zjawiskami. Policjanci zwracają uwagę na kwestię kształtowania relacji rówieśniczych, które powinny mieć charakter pozytywny i zawierać szacunek do drugiego człowieka.
 
Autor: sierż. Julia Szczygielska
Powrót na górę strony