Uwaga na strony, które alarmują o porwaniach dzieci! - Aktualności - KPP w Żyrardowie

Aktualności

Uwaga na strony, które alarmują o porwaniach dzieci!

Data publikacji 07.04.2021

Porwano córkę wraz z moją przyjaciółką! Nadal nie wierzę, że to się stało… Uwaga na strony, które alarmują o porwaniach dzieci. Stoją za nimi cyberprzestępcy, którzy wyłudzają nasze loginy i hasła do Facebooka, po to by nas okraść.

Od jakiegoś czasu w sieci krążą informacje o porwaniach dzieci. Użytkownicy Facebooka udostępniają posta ze zdjęciem, którego tytuł brzmi: „Porwano córkę wraz z moją przyjaciółką! Nadal nie wierzę, że to się stało…”

Klikając w nazwę linku znanego polskiego portalu informacyjnego przekierowywani zostajemy na zupełnie inną stronę. W artykule można przeczytać więcej informacji na temat porwania. Dziewczyna zniknęła, a w jej poszukiwania włączyła się policja. Tekst pisany jest łamaną polszczyzną, są w nim powtórzenia oraz błędy ortograficzne i stylistyczne.

Bardzo często pod artykułem znajduje się nagranie z monitoringu, które miało zarejestrować całe zajście.

Po kliknięciu w ikonkę „play”, wyświetla nam się prośba o zalogowanie do Facebooka – i tu powinna nam się zapalić czerwona lampka.

Gdy klikniemy w „zaloguj się”, strona przekieruje nas na stronę, imitującą Facebooka - adres domeny, to nie „facebook.com” a url zupełnie innej witryny internetowej. Prośba jest o podanie adresu e-mail i hasła logowania do profilu.

To już kolejny raz, gdy w ostatnim czasie w sieci pojawiły się informacje dotyczące rzekomego porwania dziecka. Jest to informacja nieprawdziwa.

Przypomnimy by nie „klikać” w podejrzane linki, nie udostępniać ich na profilach. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie mogą posłużyć do oszustwa na BLIK-a.

Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

Cyberprzestępcy wykorzystując tego rodzaju informacje i nie mają żadnych skrupułów!

Autor: sierż. Monika Michalczyk

Powrót na górę strony
-->