Aktualności

Debata dla Seniorów

Data publikacji 29.02.2020

Komenda Powiatowa Policji w Zwoleniu mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa osób starszych zorganizowała w Domu Kultury w Zwoleniu Debatę społeczna ukierunkowaną dla seniorów. Policjanci przekazali seniorom kilka dobrych rad, między innymi, jak ustrzec się przed oszustwem na tzw. wnuczka czy funkcjonariusza Policji.

Pomimo, iż seniorzy spotykający się w ramach funkcjonującego w Zwoleniu Uniwersytetu III Wieku w Domu Kultury w Zwoleniu i spędzają czas bardzo aktywnie, znaleźli też chwilę na udział w debacie pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie seniora” zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Zwoleniu.

    Debatę rozpoczął p.o. Komendant Powiatowy Policji w Zwoleniu kom. Mariusz Medwecki, witając seniorów oraz dziękując za wsparcie innym instytucjom zaangażowanych w poprawę poczucia bezpieczeństwa osobom starszym.  Podczas spotkania poruszona była problematyka bezpieczeństwa osób starszych, a w szczególności oszustw na "wnuczka”, czy też „funkcjonariusza Policji”. Policjanci szczegółowo omówili sposób działania sprawców, wskazali zagrożenia, uczulili, na co seniorzy winni zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą oszustów oraz wskazali, co robić w przypadku, gdyby ktoś taki próbował ich oszukać. 

    Policjanci radzili również, jak zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa. Przypominali, by drzwi wejściowe do mieszkania zawsze były zamknięte na klucz, nawet gdy jesteśmy w domu. Gdy intruz się do niego dostanie, trudno się go pozbyć. Jeśli zawita do nas  akwizytor czy domokrążca, nie wpuszczajmy go do środka. Nagła wizyta inkasenta i to zupełnie nam nieznanego też powinna wzbudzić naszą czujność.

    Przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ze Zwolenia omówiły zagrożenia związane z koronawirusem wywołującym chorobe covid-19, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu bryg. Paweł Potucha  przedstawił sposoby dbania o wentylacje mieszkań i domów oraz zaopatrzenie się w czujki czadu. Przedstawicielka banku opisała sposoby działania sprawców włamań na konta i sposoby prawidłowego korzystania z elektronicznej bankowości. Seniorzy bardzo aktywnie włączyli się do rozmowy, wykazywali spore zainteresowanie i dzielili się własnymi doświadczeniami. Nie brakowało także pytań, na które funkcjonariusze starali się szczegółowo i wyczerpująco odpowiadać.

     Mundurowi przybliżyli też zebranym uczestnikom zasady funkcjonowania dwóch aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Moja Komenda.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali Poradniki Seniora opisujące różnego rodzaju zagrożenia, zarówno o oszustwach jak i tych czyhających w życiu codziennym.

Autor asp. Krzysztof Gregorczyk

 • przemówienie Komendanta KPP w Zwoleniu
  autor Krzysztof Gregorczyk
 • widok osób słuchających wypowiedzi f-sza
  autor Krzysztof Gregorczyk
 • widok zaproszonych osób siedzących na krzesełkach
  autor Krzysztof Gregorczyk
 • Komendant PSP Zwoleń opisujący czujkę czadu
  autor Krzysztof Gregorczyk
Powrót na górę strony