Aktualności

Kolejne spotkanie w ramach kampanii " Świadomy- Czujny- Bezpieczny"

Data publikacji 21.03.2023

Żuromińscy policjanci prowadzą działania w ramach mazowieckiej kampanii " Świadomy- Czujny- Bezpieczny", która ukierunkowana jest na podniesienie świadomości lokalnej społeczności na temat czyhających zagrożeniach ze strony oszustów. Kolejne spotkanie odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bieżuniu podczas odbywających się warsztatów florystycznych.

W spotkaniu zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodku Kultury i Miejsko-Gminna Biblioteką Publiczną w Bieżuniu uczestniczyły Panie z miasta i gminy Bieżuń. Podczas spotkania profilaktyk żuromińskiej komendy Policji oraz dzielnicowy z Posterunku Policji w Bieżuniu przedstawili problematykę oszust metodą „na zdalny pulpit”. Przedstawiona metoda miała na celu uświadomić uczestnikom spotkania na jakie zagrożenia narażają się podczas rozmów telefonicznych oraz kontaktów mailowych z osobami podającymi się za pracowników banków lub doradców finansowych. Budowanie, a następnie wykorzystywanie ufność, które wykorzystywane jest do osiągnięcia celów przez oszustów, którzy przekazują swoim przyszłym ofiarom informację o odnotowanych próbach przejęcia ich kont bankowych lub oferują ciekawą, a zarazem opłacalną inwestycję w kryptowaluty. Na konkretnych przykładach mundurowi przedstawili sytuacje wyczerpujące znamiona przestępstw i wykroczeń internetowych.

Żuromińska policja ostrzega:

• Tylko posiadacz danego konta może na nim wykonywać czynności. Pracownicy banków, operatorów i innych instytucji finansowych nigdy nie poproszą o zalogowanie się na konto w celu dokonania na nim zmian zdalnie;

• Jeśli “konsultant” proponuje Ci zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu – UWAŻAJ to może być oszust;

• Pracownicy banków oraz innych instytucji finansowych nie powinni wymagać instalowania na komputerze użytkownika jakiegokolwiek oprogramowania od firm trzecich.

asp. Tomasz Łopiński

Powrót na górę strony