Aktualności

TRUDNE WARUNKI NA DROGACH – APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ

Data publikacji 20.11.2022

Na drogach panują trudne warunki spowodowane opadami pierwszego śniegu, a temperaturą spadająca poniżej zera sprawia, że drogi są bardzo śliskie. Żuromińscy policjanci apelują do kierowców o szczególną ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Między innymi na drogach powaitu żuromińskiego panują bardzo trudne i zmienne warunki pogodowe. Opady śniegu, który zalega na drogach sprawia, że nawierzchnia staje się śliska, a widoczność mocno ograniczona. Przypominamy, że takie warunki wymagają od kierowców większej koncentracji i ostrożności. Droga hamowania jest zdecydowanie dłuższa, zmniejsza się widoczność. Brak ostrożności podczas kierowania pojazdem niesie za sobą często niebezpieczne konsekwencje. Dostosujmy prędkość do sytuacji na drodze. Pamiętajmy o kilku fundamentalnych zasadach bezpieczeństwa.

  • zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli nam w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby,
  • dostosujmy odpowiednią prędkość, nie zawsze ta dopuszczalna, będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,
  • nie hamujmy gwałtownie oraz nie wykonujmy gwałtownych skrętów kierownicą- łatwo wówczas wpaść w poślizg,
  • zachowajmy ostrożność i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych ,
  • bądźmy czujni przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, w tych rejonach droga przeważnie jest śliska.

Ostrzeżenia kierujemy także do pieszych. Zalecamy zwiększenie ostrożności zwłaszcza podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Pieszy powinien także zadbać o to by być widocznym, szczególnie podczas zmroku. Dlatego policjanci przypominają, o umieszczaniu w widocznych miejscach elementów odblaskowych. Elementy takie znacznie zwiększają widoczność pieszego, co wpływa na bezpieczeństwo tej osoby.

asp. Tomasz Łopiński

Powrót na górę strony