Aktualności

Potrącenie pieszego. Policja apeluje o ostrożność!

Data publikacji 20.07.2017

Wyszkowscy policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia pieszego przez motocyklistę. Do wypadku doszło wczoraj w miejscowości Budykierz na krajowej „ósemce”.

Wczoraj około godz. 22:30 dyżurny KPP w Wyszkowie otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na krajowej „ósemce” w miejscowości Budykierz. Jak wynika ze wstępnych ustaleń 32 letni motocyklista potrącił pieszego, który przechodził przez jezdni w miejscu niedozwolonym. Następnie kierowca motocykla yamaha zjechał na przeciwny pas ruchu gdzie uderzył w osobowego mercedesa. Na skutek wypadku do szpitala z obrażeniami ciała przewieziono 59 letniego pieszego. Dokładne okoliczności tego wypadku wyjaśniają wyszkowscy funkcjonariusze.

Policjanci apelują do kierowców o ostrożną i rozważną jazdę, a przede wszystkim o zdjęcie nogi z gazu. Pieszym przypominamy, że przez jezdnie przechodzimy w miejscu do tego wyznaczonym czyli przejściu dla pieszych. Jak stanowią przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

Według obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Powrót na górę strony