Aktualności

BEZPIECZEŃSTWO to nasza wspólna sprawa. Zwolnij za kierownicą, „Patrz i Słuchaj” na przejściu dla pieszych

Data publikacji 25.03.2023

Jazda bez uprawnień, z nadmierną prędkością czy też na podwójnym gazie, to tylko przykłady nieodpowiedzialnych zachowań odnotowanych w ostatnim czasie przez funkcjonariuszy w "białych czapkach". By przeciwdziałać niebezpiecznym zdarzeniom policjanci wyszkowskiej drogówki prowadzą wzmożone działania, podczas których studzą zapędy niektórych kierowców i egzekwują przestrzeganie prawa. Zwracają się także w stronę „niechronionych” i rozmawiając z nimi rozdają ulotki propagujące bezpieczne zachowania na drodze w ramach akcji „Patrz i Słuchaj”.

Policjanci wyszkowskiej drogówki każdego dnia dokładają wielu starań, żeby jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo w powiecie. Obserwując zachowanie pieszych i kierowców reagują na wszelkie nieprawidłowości. By jeszcze skuteczniej oddziaływać na użytkowników dróg, a tym samym zmniejszyć ilość wypadków, organizują wzmożone działania prewencyjno – kontrolne.

Mundurowych możemy spotkać na głównych ciągach komunikacyjnych, w rejonach przejść, w miejscach wskazanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także w których doszło do zdarzeń drogowych. Policjanci szczególną uwagę zwracają na prędkość z jaką kierujący prowadzą pojazdy, czy wykonywane przez nich manewry nie zagrażają bezpieczeństwa innym użytkownikom, a podczas samej kontroli między innymi czy posiadają uprawnienia do kierowania, czy są trzeźwi oraz czy pojazd którym kierują posiada aktualne badania techniczne oraz ubezpieczenie. Ponadto prowadząc obserwację w rejonie przejść dla pieszych, ich uwaga skupiona była nie tylko na kierujących i respektowaniu przez nich przepisów względem pieszych, ale również na zachowaniu samych pieszych. W szczególności ich sposób przechodzenia przez jezdnię, czy zachowują ostrożność, nie wbiegają pod nadjeżdżający pojazd, są skupieni na tym co dzieje się na drodze i podczas wchodzenia na pasy bądź przechodzenia po nich, nie korzystają z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego.

Poza kontrolą, policjanci w ramach akcji „Patrz i Słuchaj”, wręczają kierującym i pieszym ulotki propagujące bezpieczne zachowania na drodze, w szczególności przypominające o zagrożeniach wynikających z prowadzenia rozmowy przez telefon bądź słuchania głośnej muzyki podczas przechodzenia przez jezdnię.

 Policjanci apelują także o noszenie odblaskowej odzieży, która będzie widoczna dla kierowców. Pamiętajmy, że ubierając się na ciemno i nie mając na sobie żadnych elementów odblaskowych stajemy się niewidoczni dla innych. To, że my widzimy światła nadjeżdżającego pojazdu nie oznacza wcale, że jesteśmy widoczni dla kierowcy. Dlatego też, zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i nie doprowadzajmy do sytuacji, w której kierowca zmuszony jest gwałtownie hamować. Czasami może być już za późno.

Przypominamy także wszystkim poruszającym się po zmierzchu poza terenem zabudowanym, o obowiązku noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierowcy. Brak odblasków może skutkować mandatem karnym.

 

 

kom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony