Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwa kierująca zatrzymana przez policjantów z Długosiodła

Data publikacji 08.01.2021

Nietrzeźwi kierowcy to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia innych osób korzystających z jezdni. Oprócz nadmiernej prędkości jest to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych które kończą się śmiercią. 49-letnia mieszkanka gminy Długosiodło kierowała samochodem mając w organizmie 0,7 promila alkoholu.

W czwartek, wieczorem o godzinie 19.00 w trakcie patrolu miejscowości Jaszczułty, mundurowi z Posterunku Policji w Długosiodle zauważyli  jadącego peugeota, który nie trzymał prostolinijnego toru jazdy. Funkcjonariusze podejrzewali, że kierowca osobówki może być nietrzeźwy. Policjanci bez chwili wahani zatrzymali pojazd do kontroli drogowej. Przypuszczenia mundurowych szybko się potwierdziły. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało w organizmie 49-letniej mieszkanki gminy Długosiodło – 0,7 promila alkoholu. Kobieta za swoje nieodpowiedzialne postępowanie odpowie przed sądem.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to jedno największych przestępstw drogowych. Nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu może doprowadzić do tragedii na drodze. Nie bójmy się również reagować w sytuacji kiedy podejrzewamy, że kierowca jest nietrzeźwy. Powiadommy o tym policję. Jeden telefon, a może uratować ludzkie życie.

W Kodeksie Karnym znajdziemy informacje, że kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W razie uznania oskarżonego za winnego zarzucanego mu ww. przestępstwa i wydania wobec niego wyroku skazującego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi  3 lata. Dodatkowo w razie skazania sprawcy sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej w wysokości co najmniej 5 000 złotych. 

 

kom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony