Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierował autem mając prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie

Data publikacji 22.12.2020

Codziennie kilkaset osób w Polsce popełnia to przestępstwo. Są to te osoby, które decydują się kierować pojazdami będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Policjanci stale prowadzą działania mające ograniczyć ten proceder. Kontrolują kierujących, prowadzą akcje informacyjne i profilaktyczne.

Wczoraj przed godzina 21.00 dyżurny wyszkowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Leszczydół Nowiny. Ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że 41-letni mieszkaniec gminy Wyszków kierując w stanie nietrzeźwości stracił panowanie nad mitsubishi i uderzył w drzewo. Z obrażeniami ciała wyszkowianin został przetransportowany do szpitala. Przeprowadzone przez mundurowych badanie alkomatem wykazało w organizmie 41-latka blisko 3,5 promila alkoholu. Dalsze postępowanie wyjaśni szczegółowy przebieg i okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem nietrzeźwego kierowcy.

W Kodeksie Karnym znajdziemy informacje, że kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W razie uznania oskarżonego za winnego zarzucanego mu ww. przestępstwa i wydania wobec niego wyroku skazującego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi  3 lata. Dodatkowo w razie skazania sprawcy sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej w wysokości co najmniej 5 000 złotych. 

 

 

kom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony