Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

22-latek mógł ulec wychłodzeniu. Pomocy udzielili wyszkowscy policjanci i ratownicy medyczni

Data publikacji 07.12.2020

Policjanci z wyszkowskiej komendy, każdego dnia podejmują wzmożone działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. W nocy temperatura spada poniżej zera. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Reagujmy, więc widząc osobę narażoną na hipotermię! Krótka ocena sytuacji, rozmowa i wezwanie odpowiednich służb może uratować ludzkie życie, które jest wartością największą!

Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy, przebywają bez dachu nad głową. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, zwłaszcza dla osoby będącej pod wpływem alkoholu, dlatego policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie.

Funkcjonariusze jak co roku sprawdzają opuszczone budynki, ogródki działkowe, park i skwery. Podczas codziennej służby sprawdzają  miejsca gromadzenia się osób.

W sobotnią noc w trakcie patrolu ul. Dworcowej  w Wyszkowie, policjanci prewencji zauważyli na targowisku miejskim leżącego młodego mężczyznę. Z 22-letnim wyszkowianinem funkcjonariusze nie mogli nawiązać żadnego kontaktu. Z uwagi na stan zagrożenia życia i zdrowia oraz podejrzenie wychłodzenia na miejsce zostało wezwane pogotowie ratunkowe. W trakcie udzielania pomocy okazało się, że mężczyzna jest w stanie upojenia alkoholowego, a w jego organizmie jest 3 promile alkoholu. Gdyby nie szybka reakcja policjantów patrolówki - 22-latek mógł ulec wychłodzeniu.

Jednak skuteczność takich działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby przebywające, bądź śpiące w niskim temperaturach, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany. Właśnie  dzięki  Państwa reakcji skuteczność tego rodzaju działań może być jeszcze większa.

Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie.

Każde przekazane zgłoszenie będzie przez nas natychmiast sprawdzane. Czekamy również na każdy sygnał za pośrednictwem Krajowej Mapy Zgrożeń Bezpieczeństwa.

 

kom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony