Jedno kliknięcie w link i... wyczyszczone konto - Aktualności - KPP w Wyszkowie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jedno kliknięcie w link i... wyczyszczone konto

O tym, że nie wolno reagować na żadne prośby o zalogowanie się do konta bankowego, podanie numeru telefonu, hasła jednorazowego lub jakiegokolwiek identyfikatora do banku - wiadomo. Wciąż natomiast brakuje nam czujności w sytuacjach, w których złodziej pojawia się pozornie z dala od naszego konta bankowego.

Nie tak dawno pisaliśmy o wirusie, który grasuje na jednym z portali społecznościowych. Przestępcy przejmują konto naszego znajomego, w „którego imieniu” proszą o pożyczenie pieniędzy. Następnie złodzieje przesyłają  link do serwisu z płatnościami. Link jest fałszywy, a wszystko, co wpisujemy na ekranie, trafia do złodziei. I tak zamiast pożyczyć znajomemu 20 zł, dajemy złodziejowi całe saldo konta.

Podobny złodziejski patent ma również inną wersję. Na portalach aukcyjnych lub ogłoszeniowych – pojawiają się fałszywi sprzedający, którzy oferują przedmioty po dość atrakcyjnych cenach. Często mają ustaloną renomę i pozytywne komentarze. Kupujemy przedmiot i wtedy zaczynają się nasze problemy…

W ostatnią sobotę listopada mieszkaniec naszego powiatu robił zakupy na portalu ogłoszeniowym. Mężczyzna wybrał płatność z góry. Niczego nieświadomy, nie spodziewał się, że ktoś wysłał do niego fałszywy link do serwisu płatniczego. Wyszkowianin po kliknięciu został przeniesiony do strony, gdzie podał wszystkie wymagane dane, m.in. numer karty bankomatowej, datę ważności, kod CVV oraz dostępne środki na rachunku bankowym.  W ten sposób przestępcy uzyskali dostęp do oszczędności. Mieszkaniec naszego powiatu stracił kilka tysięcy złotych.

Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych, w sklepach internetowych pamiętajmy o zachowaniu dużej ostrożności, gdyż drogą internetową dopuszczają się przestępstw również oszuści. Oszuści oferują towar, którego najprawdopodobniej wcale nie posiadają. Gdy klient przeleje pieniądze na ich konto, kontakt ze sprzedającym urywa się. Pamiętajmy, każdy podesłany nam link może być fałszywy.

Policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować podstawowe środki ostrożności:

 • Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
 • Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.
 • Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu.
 • Wybierajmy płatność za pobraniem.
 • W z celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie zakupów internetowych w miarę możliwości korzystajmy z komputerów prywatnych, co do których mamy pewność, że nie korzysta z nich wiele osób, używajmy również programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizujmy. Pamiętajmy by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane.
 • Przed dokonaniem przelewu, sprawdźmy na stronie NBP czy numer konta podany przez sprzedającego, odpowiada miejscu siedziby firmy/zamieszkania, a nie znajduje się np. zagranicznym banku. Pamiętajmy, że obcy system prawny może narazić nas na problemy proceduralne z odzyskaniem pieniędzy jak również wpływa na całe ewentualnie prowadzone postępowanie.
 • Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.

  Zachowajmy szczególną ostrożność, jeżeli:
 • Sprzedawca unika kontaktu osobistego.
 • Prosi o przedpłatę lub wpłatę na inne konto niż podane w aukcji.
 • Prosi o podanie danych z wykonanego przelewu.
 • Gdy proponowany towar ma podejrzanie niską cenę.

Zbliża się okres gorączki świątecznych zakupów. Nasza czujność i ostrożność powinna być zwiększona.

 

kom. Damian Wroczyński