Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne ferie 2017

Data publikacji 07.02.2017

Tegoroczne ferie zimowe na Mazowszu rozpoczynają się 13 lutego i potrwają do 26 lutego. Doświadczenia ubiegłych lat wskazują, że można się spodziewać w tym czasie wzmożonego ruchu pojazdów związanego z wyjazdami na zimowy wypoczynek. Dla policjantów będzie to czas wytężonej pracy -- kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego pojazdów, zwłaszcza autokarów przewożących dzieci ale też spotkania z uczestnikami zimowisk i ich opiekunami podczas których funkcjonariusze będą przypominać o zasadach bezpieczeństwa. Do podstawowych zadań policjantów drogówki należy w tym okresie kontrola autokarów. Funkcjonariusze będą sprawdzać ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Skontrolują kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych od nich dokumentów. Sprawdzą też, czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

Do tego by podróż dziecka autobusem była bezpieczna, w znacznym stopniu mogą się przyczynić rodzice i opiekunowie. Policjanci przypominają o pewnych zasadach, do których powinni się stosować:

  • sprawdź dokładnie przewoźnika -- od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii
  • poproś policjantów ruchu drogowego lub funkcjonariuszy ITD o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy
  • zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość  kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty
  • wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości

Warto też przypomnieć dzieciom zasady poruszania się pieszych po drogach, zwłaszcza w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Muszą mieć świadomość, że pieszy o zmroku jest przez kierowców słabiej dostrzegany, a droga zatrzymania samochodu na śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa. Warto też zwrócić uwagę, że przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla pieszego.

Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Odblaski warto używać nie tylko tam, gdzie nakazują tego przepisy ale zawsze i wszędzie, gdy droga jest nieoświetlona.

Bezpieczeństwo podróżowania własnym samochodem w tym okresie zależy przede wszystkim od jego odpowiedniego przygotowania i wyposażenia.

- podstawową sprawą są opony na zimowe. Nie trzeba nikogo przekonywać, że „opony zimowe” doskonale sprawdzają się podnosząc bezpieczeństwo, mimo to zdarzają się przypadki używania opon letnich w okresie zimowym.

- przed wyjazdem należy usunąć śnieg i lód z dachu, szyb, reflektorów oraz nadwozia
   co powoduje lepszą widoczność, a także nie narazi innych użytkowników na niebezpieczeństwo związane z odrywającymi się w czasie jazdy i spadającymi odłamkami lodowymi.

- dostosowujemy prędkość do warunków drogowych. Wiele osób myli prędkość dozwoloną na danym odcinku z dostosowaniem jej do warunków.

- zachowujemy bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego czyli taką, która pozwoli nam skutecznie zahamować. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza zimą.

- należy dostosować technikę jazdy: nie wykonujemy gwałtownych manewrów czy nieuzasadnionego gwałtownego hamowania

Zadbajmy wspólnie by wypoczynek naszych dzieci był radosny i bezpieczny i pamiętajmy, że zawsze czy to podczas podróży czy też  podczas wypoczynku w sytuacjach gdy jest to potrzebne zawsze można się zwrócić o pomoc do policjantów.

Mazowieccy policjanci życzą radosnych i bezpiecznych ferii !

Aby sprawdzać, zwłaszcza przed podróżą autobusy, które będą przewozić dzieci w województwie mazowieckim przygotowano miejsca, gdzie można będzie te kontrole przeprowadzić. Aby sprawdzić autokar należy przed wyjazdem podjechać nim do punktu kontroli:

 http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/download/271/5958/WykazmiejsckontroliautokarowbezpieczneFerie2017-1.pdf

Źródło: KWP Radom

Powrót na górę strony