Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwy kierowca i pijany pasażer

Data publikacji 12.03.2018

Dwóch mężczyzn zakończyło przejażdżkę samochodem na komendzie. Jechali osobową Skodą ul. Świętojańską w Wyszkowie i uszkodzili ogrodzenia dwóch posesji. Obydwaj mężczyźni znajdowali się pod znacznym działaniem alkoholu. Początkowo żaden z nich nie chciał się przyznać do kierowania samochodem. Policjanci zatrzymali mężczyzn do wyjaśnienia. Wczoraj, po wytrzeźwieniu i nocy spędzonej w policyjnym areszcie przypomnieli sobie przebieg zdarzenia. 36-latek z Wyszkowa odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości i spowodowanie kolizji. Grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów.

W sobotę (10.03) około godziny 6:30 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie otrzymał zgłoszenie, z treści którego wynikało, że na ul. Świętojańskiej w Wyszkowie osobówka wjechała w ogrodzenie posesji. We wskazany rejon dyżurny natychmiast skierował policjantów ruchu drogowego.

Funkcjonariusze na miejscu zastali uszkodzony samochód marki Skoda, jego właściciela oraz jeszcze jednego mężczyznę, który również podróżował osobówką. Ich zachowanie wskazywało, że znajdują się pod znacznym wpływem alkoholu. Badanie przeprowadzone przez policjantów potwierdziło ten fakt. 36-letni właściciel pojazdu oraz jego kolega z powiatu wyszkowskiego mieli blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyźni nie chcieli wskazać, kto kierował pojazdem. Policjantom przekazywali niespójne wyjaśnienia, zasłaniali się niepamięcią. Zapewne nie przewidzieli, że zostaną zatrzymani i noc spędzą w policyjnym areszcie.

Wczoraj po nocnych przemyśleniach przypomnieli sobie przebieg zdarzenia. 36-latek przyznał się do kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Usłyszał już zarzuty. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności oraz obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów. Odpowie on również za spowodowanie kolizji.

Poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach to jeden z priorytetów wyszkowskich policjantów. Mundurowi cały czas przypominają i apelują do wszystkich użytkowników dróg o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, zdrowy rozsądek, ostrożność i wzajemny szacunek na drodze.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach!

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek w którym są zabici lub ranni sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Oprócz powyższego sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.

Ponadto w przypadku zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje również możliwość orzeczenia środka karnego przewidzianego w art. 44 § 2 k.k., tj. przepadku pojazdu jako narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa. Prowadzący postępowanie mają również możliwość dokonać zabezpieczenia samochodu, którym porusza się sprawca, na poczet grożących mu majątkowych środków karnych art. 46§1 k.k., art. 47 § 3 k.k. i ewentualnie art. 44 § 2 k.k.

 

podkom. Damian Wroczyński

 

 

 

Powrót na górę strony