Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Boże Narodzenie na wyszkowskich drogach – podsumowanie policyjnych działań

Data publikacji 27.12.2017

Przez cały świąteczny okres na drogach powiatu wyszkowskiego prowadzone były działania pn. „Boże Narodzenie”. Blisko 200 mundurowych dbało o bezpieczeństwo mieszkańców. Poza dokonywaniem kontroli drogowych, wyszkowscy policjanci obsługiwali zdarzenia drogowe – kolizje i wypadki – do których najczęściej dochodziło z powodu niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze lub nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu.

Święta Bożego Narodzenia za nami. Dla mieszkańców powiatu wyszkowskiego był to okres spotkań w gronie rodzinnym oraz odpoczynku od codziennych obowiązków czy pracy. Dla policjantów, zwłaszcza ruchu drogowego, był to czas wytężonej służby, związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach. Od piątku do wtorku (22-26 grudnia) prowadzone były policyjne działania pn. „Boże Narodzenie”. Na drogach można było zauważyć zwiększoną ilość policyjnych patroli. Mundurowi wydziału ruchu drogowego dokonywali kontroli drogowych, podczas których sprawdzana była trzeźwość, uprawnienia do kierowania oraz stan techniczny pojazdów. Poza nimi policjanci zabezpieczali, obsługiwali i wyjaśniali zdarzenia drogowe, do których dochodziło na drogach naszego regionu. W okresie świątecznym na terenie powiatu doszło do 3 wypadków drogowych, w których zginęła jedna osoba, a 5 osób zostało rannych. W tym samym okresie funkcjonariusze odnotowali 21 niegroźnych kolizji.

Funkcjonariusze pełniący służbę szczególną uwagę zwracali m.in. na:
• prędkość,
• stan trzeźwości kierujących,
• stosowanie przez kierowców i pasażerów pasów bezpieczeństwa oraz sposób przewożenia dzieci,
• stan techniczny pojazdów,
• stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych.

Do najbardziej tragicznego wypadku drogowego doszło tuż przed świętami w piątkowy wieczór (22 grudnia) po godzinie 19.00 na „Trakcie Napoleońskim”, między Nowym Brańszczykiem, a Udrzynkiem. Z wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, iż 42- letni mieszkaniec Wyszkowa jadąc w kierunku Brańszczyka z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, uderzył w pojazd marki Ford Focus, a następnie doprowadził do zderzenia z Oplem Insignią.  Dwóch kierujących i pasażer zostali przewiezieni do szpitala. Po przetransportowaniu do zakładu leczniczego w wyniku poniesionych obrażeń śmierć poniósł kierowca Audii.

Do kolejnego wypadku doszło 25 grudnia około godziny 12:20 na trasie z Łochowa do Wyszkowa. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 22-letni mieszkaniec Stanisławowa jadąc w kierunku miejscowości Łochów na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Również tego samego dnia chwilę po 13:00 na ul. Sikorskiego w pobliżu Kościoła Świętej Rodziny doszło do potrącenia 84-letniej mieszkanki Wyszkowa. Z wstępnych ustaleń policjantów wyjaśniających to zdarzenie wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Glaxy - mieszkaniec Warszawy, wykonując manewr cofania potrącił pieszą, która przechodziła przez jezdnię poza przejściem dla pieszych. Poszkodowani z obydwóch zdarzeniach zostali przetransportowani do szpitala.

W przeważającej większości do zdarzeń drogowych dochodziło przez niedostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych, brak ostrożności kierowców i niezastosowanie się do zasady ograniczonego zaufania. Wprawdzie mamy już kalendarzową zimę, ale pogoda płata nam figle. Objawia się to mokrą nawierzchnią jezdni, co z kolei spowodowane jest częstymi opadami deszczu lub marznącego deszczu ze śniegiem. Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas kierowania, gdyż mokra i śliska nawierzchnia skutkuje dłuższą droga hamowania. Nie zapominajmy również o przestrzeganiu przepisów, zwłaszcza dotyczących ograniczeń prędkości i znaków drogowych. Pamiętajmy również o pieszych, tych tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zwłaszcza w obecnej porze zimowej, gdy szybko zapada zmrok, przez co piesi są gorzej widoczni dla pojazdów. Ci z kolei nie mogą zapominać o elementach odblaskowych, który obowiązek używania obowiązuje po zmroku, poza terenem zabudowanym.

W okresie świątecznym wyszkowscy policjanci nie ujawnili kierowców, którzy prowadziliby samochód  nietrzeźwi, ale niestety ostatniego dnia świąt - 26 grudnia we wsi Przetycz sprawcą kolizji był rowerzysta w stanie nietrzeźwości. Wynik badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazał blisko 1 promil . Na szczęście potrącony 61-letni mieszkaniec Jaszczułt nie doznał obrażeń ciała.

W dalszym ciągu apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, zmniejszenie prędkości i zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Kierowcy, pamiętajcie, że brawura, brak wyobraźni, nadmierna prędkość i alkohol to najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych. Zadbajcie o bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych.

Pamiętajmy także o odpowiedzialności karnej, że według Kodeksu Karnego osoba, która znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd zarówno w ruchu lądowym, wodnym jak i powietrznym, może zostać pozbawiona wolności na okres do dwóch lat. Trzeba pamiętać, że nawet niewielka dawka alkoholu we krwi obniża koncentrację. Dużą rolę odgrywają członkowie rodzin takich kierowców, albo pasażerowie - widząc tego typu sytuację należy ostro zareagować, nawet odbierając kluczyki do auta, żeby uniemożliwić jazdę nietrzeźwemu kierowcy aby nie doszło do tragedii.

W kontekście nadchodzącej nocy sylwestrowej i Nowego Roku cały czas przypominamy, że jeżeli nie jesteśmy pewni naszego stanu trzeźwości, możemy ją bezpłatnie i anonimowo sprawdzić przez całą dobę w Komendzie Powiatowej Policji w Wyszkowie.

 

 

 

Powrót na górę strony