Aktualności

W powiecie węgrowskim przywrócono Posterunek Policji w Korytnicy

Data publikacji 12.12.2016

W powiecie węgrowskim 3 października br. odbyła się uroczystość otwarcia Posterunku Policji w Korytnicy. W uroczystościach uczestniczył Pan Mariusz Błaszczak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Pan Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Kamil Borkowski.

Wśród gości nie mogło zabraknąć Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc oraz Posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka, duchowieństwa, przedstawicieli władz samorządowych i instytucji na co dzień współdziałających z policjantami na rzecz bezpieczeństwa w regionie.

 

W trakcie uroczystości Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Błaszczak wręczył symbolicznie klucz kierownikowi reaktywowanego Posterunku Policji.

 

Bardzo ważną częścią uroczystości było wręczenie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji medali „Młody Bohater”. Akcja ta jest inicjatywą MSWiA, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” wręczana jest dzieciom i nastolatkom do lat 18, które ocaliły bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób.

 

I tak, podczas uroczystości otwarcia przywróconego posterunku w Korytnicy Pan Mariusz Błaszczak uhonorował za odwagę i bohaterskie zachowanie troje dzieci. Wśród nagrodzonych znalazł się 17-letni Rafał Komorowski, który w grudniu 2015 roku, tuż przed świętami zauważył kłęby dymu wydobywające się z domu sąsiada. Nie zastanawiając się jakie podejmuje ryzyko, pobiegł na pomoc. Zanim przyjechała straż pożarna z płonącego budynku wyciągnął nieprzytomnego mężczyznę i udzielił mu pierwszej pomocy. Poszkodowany w pożarze został przewieziony do szpitala. 


11-letni Sebastian Michalski i 16-letnia Martyna Nowak to nastolatkowie, które 24 sierpnia br. uratowali kobietę, która zabłądziła w lesie i była poszukiwana przez policjantów, gdyż rodzina zgłosiła jej zaginięcie. Podczas spaceru po lesie napotkali półprzytomna kobietę. Nie pozostali wobec niej obojętni. Chłopiec pobiegł do pobliskiej miejscowości, aby wezwać pomoc, natomiast dziewczyna pozostała przy odnalezionej zziębniętej kobiecie i okryła ją swoją bluzą, aby się ogrzała. Kobieta została zabrana przez karetkę pogotowia do szpitala.

 

Otwarcie posterunków jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, samorządów, ale także jest wynikiem policyjnych analiz. Nie udałoby się to bez wsparcia samorządu, który przekazał znaczne środki na kompleksowy remont pomieszczeń i dostosowanie ich dla potrzeb Policji. Ogromne słowa podziękowania należą się Wójtowi Gminy Korytnica. W przywróconym posterunku w sumie pełnić służbę będzie12 funkcjonariuszy.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/ AŚ

sierż. szt. Anna Maliszewska

foto: P. Wrzeszcz

Powrót na górę strony