Aktualności

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” w Szydłowcu

Data publikacji 21.11.2016

W dniu 17.11.2016 r., ponad 330 uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu otrzymało odblaski w ramach kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny". Policjanci, strażacy i przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu zaprezentowali uczniom zasady bezpieczeństwa oraz w sposób praktyczny pokazywali jak bezpiecznie jeździć na rowerze, jak udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej i zachęcali do noszenia odblasków.

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to kampania społeczna prowadzona przez samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego.  Do kampanii aktywnie włącza się również policja i straż. Bezpieczne poruszanie się po drogach po zmroku czy udzielanie pierwszej pomocy to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spotkań z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów.

Kampanię poprzedził przemarsz uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu ulicami miasta. Uczestnicy marszu wyposażeni w kamizelki odblaskowe i odblaski oraz prezentując przygotowane transparenty, zachęcali do noszenia elementów odblaskowych jak również zwracania uwagi przez kierujących na niechronionych uczestników ruchu drogowego  w rejonie przejść dla pieszych.

Dla uczniów szkoły, czekał specjalny rowerowy tor przeszkód przygotowany przez pracowników radomskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Strażacy z JRG Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu poprowadzili zajęcia przygotowujące młodzież do udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Po krótkim wprowadzeniu młodzież mogła w sposób praktyczny spróbować podjęcia resuscytacji pod nadzorem strażaków. Natomiast asp. szt. Piotr  Zięba z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu omówił zagrożenia przedstawione w filmie „…tak, chcę być bezpieczny”.

Uczestnicy kampanii, oprócz zdobytej wiedzy, otrzymali upominki w postaci elementów odblaskowych, dzięki którym będą bardziej widoczni na drogach, a tym samym bardziej bezpieczni.

Uroczystość zaszczycili goście: Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego – Rafał Rajkowski, Komendant Powiatowy Policji w Szydłowcu – mł. insp. Jacek Różański, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szydłowcu – mł. insp. Marek Filipiak, Burmistrz Szydłowca – Artur Ludew, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu – bryg. Krzysztof Banaszek, Przewodnicząca Rady Powiatu – Anita Gołosz, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu – Dariusz Piątek, Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu – Zbigniew Mazurkiewicz oraz gospodarz Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu – Ewa Świercz.

 

sierż. Marlena Skórkiewicz

Powrót na górę strony