Aktualności

Szkolenie kaskadowe pn. „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów” w Sokołowie Podlaskim

Sokołowscy Policjanci przeprowadzili szkolenie z seniorami pn. „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”. Do przedsięwzięcia zostali zaproszeni przedstawiciele z banku PKO i Oddziału ZUS w Sokołowie Podlaskim. Na seniorów czekało wiele atrakcji. Począwszy od prelekcji po zajęcia praktyczne z gimnastyki i samoobrony. W wydarzeniu wzięło udział łącznie 30 seniorów.

 W dniu 30 stycznia br. o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, odbyło się szkolenie poświęcone bezpieczeństwu seniorów. W spotkaniu uczestniczyło 30 osób.

Szkolenie rozpoczął nadkom. Dariusz Błoński Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP Sokołów Podlaski, który przywitał zgromadzonych gości i omówił cele zorganizowanego przedsięwzięcia. Następnie sierż. szt. Dominika Rozbicka asystent Jednoosobowego Stanowiska ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich, Patologii Wydziału Prewencji KPP Sokołów Podlaski oraz liderka seniorów pani Alicja Ratyńska, omówiły harmonogram szkolenia i przedstawiły zaproszonych prelegentów tj. przedstawicielkę Oddziału Banku PKO w Sokołowie Podlaskim panią Katarzynę Krysiak oraz pracownika oddziału ZUS-u w Sokołowie Podlaskim panią Edytę Czarnecką . Poruszono szeroko pojętą tematykę bezpieczeństwa seniorów, szczególny nacisk kładąc na zagrożenia z zakresu finansów tj. zagrożenia związane z udostępnianiem danych osobowych, korzystaniem z bankomatów i nowoczesnych usług bankowych, a także rozpoznawaniem autentyczności banknotów i monet. Omówiono najpopularniejsze metody oszustw ( na policjanta, na wnuczka, na gazownika, na pracownika socjalnego, na pracownika ZUS-u) i sposoby działania sprawców. Podczas spotkania zaprezentowano spoty kampanii społecznych związanych z tematyką bezpieczeństwa seniorów, uczestnikom wręczano ulotki informacyjne przygotowane przez Policję. Następnie asp. szt. Dariusz Łukasiuk asystent Zespołu Prewencji omówił sposoby postępowania udzielania pierwszej pomocy. W ramach relaksu seniorzy na sali gimnastycznej przy muzyce wykonywali ćwiczenia.  Po ćwiczeniach asp. szt. Dariusz Łukasiuk i dzielnicowy mł asp. Piotr Kondraciuk przeprowadzili zajęcia praktyczne z samoobrony. Zgromadzeni goście podczas szkolenia byli bardzo aktywni. 

 

Celem projektu „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów” jest zwiększenie świadomości osób starszych w obszarze finansowym i zasad bezpieczeństwa, zarówno podczas codziennego obcowania z finansami i operacjami z tym związanymi, jak i w zakresie przestępstw dokonywanych w bankowości elektronicznej i takich, na które narażeni są seniorzy.

 

Projekt „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 

Autor:  mł. asp. Jakub Więsak

Powrót na górę strony