Aktualności

„Świeć Przykładem” na drogach i bądź bezpieczny na przejazdach kolejowych

Data publikacji 24.09.2020

Dzisiaj (24.09) siedleccy policjanci wspólnie z pracownikami PKP PLK S.A. z Siedlec oraz funkcjonariuszami SOK wzięli udział w kampanii „Bezpieczny Przejazd - szlaban na ryzyko” zorganizowanej z inicjatywny sołtysa wsi Koszewnica Zbigniewa Czarczyńskiego . Była to również świetna okazja do inauguracji działań profilaktyczno-prewencyjnych pod nazwą „Świeć Przykładem”, której celem jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.

Wypadki do jakich dochodzi na przejazdach kolejowych mają z reguły bardzo tragiczne następstwa, dlatego tak ważne jest uświadomienie uczestnikom ruchu zagrożenia jakie niesie za sobą lekceważenie zasad bezpieczeństwa w miejscach, gdzie krzyżuje się ruch pieszych, pojazdów samochodowych i pociągów.

Policjanci wspólnie z przedstawicielami Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei podczas prowadzonych działań sprawdzali, czy uczestnicy ruchu stosują się do przepisów prawa o ruchu drogowym, a także przekazywali materiały informacyjne i przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują w rejonach przejazdów kolejowych..

W akcji wzięli również udział reprezentanci okolicznych szkół oraz dzieci z przedszkola „Leśne Skrzaty”, które  otrzymały odblaski z instruktarzem jak prawidłowo ich używać, by być bezpiecznym na drodze. Była to świetna okazja do inauguracji działań profilaktyczno-prewencyjnych pod nazwą „Świeć Przykładem”, której celem jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.

Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność. Jeśli pieszy jest słabo widoczny na drodze, łatwiej może zostać potrącony przez samochód. Mały element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.

Zachęcamy również do korzystania z odblasków przez pieszych i rowerzystów nawet w miejscach, gdzie przepisy tego nie wymagają.

 

Autor: sierż. szt. Małgorzata Mazurek

 

KMP w Siedlcach.

Powrót na górę strony