Aktualności

Odblaski i Magiczna tuba

Data publikacji 05.08.2019

W piątek ( 02.08) przed Urzędem Miasta Siedlce zaparkował miejski autobus promujący ideę noszenia elementów odblaskowych. Będzie kursował po mieście z hasłem „ Odblaski to nie obciach”. Organizatorem akcji jest Sławomir Piotrowski z nieformalnej grupy "Sławek & Przyjaciele"

Choć elementy odblaskowe, które można przytwierdzić do garderoby czy np. do paska plecaka bądź roweru, są łatwo dostępne i często rozdawane w ramach różnych akcji, to mało kto ich używa. Tymczasem, jak przekonują organizatorzy akcji "Odblask to nie obciach", to elementy - o ile tylko są używane - mogą uchronić nasze zdrowie i życie. Jak podkreśla Sławomir Piotrowski trzeba  uświadamiać pieszych, jak słabo po zmroku są oni widoczni dla kierowców, również w mieście, gdzie nie zawsze latarnie zapewniają odpowiednie oświetlenie, a czasem ich po prostu brakuje. Na potrzeby  kampanii Sławomir Piotrowski skonstruował  „ Magiczną tubę”. To urządzenie, dzięki któremu można się szybko przekonać, jak działają elementy odblaskowe. Pieszy zwykle wyłania się z mroku w ostatniej chwili przed jadącym autem; co innego, jeśli ma na sobie elementy odblaskowe. O tej różnicy wiele osób przekonuje się, gdy jest już za późno. I właśnie dlatego powstała „ Magiczna tuba”. W tubie umieszczone zostały dwie postacie. Tylko jedna z nich jest wykonana z odblaskowego materiału i tylko ta jest widoczna w  momencie włączenia światła. Dokładnie tak, jak na drodze. Spojrzenie w „Magiczną tubę" może przemówić do wyobraźni. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach  otrzymali  kilka  tych przyrządów, które będą zabierać na spotkania w szkołach i przedszkolach.  Ich prezentacja  to prosty sposób aby dzieci i młodzież przekonały się, jak znacząco odblaski poprawiają ich widoczność na drodze.

Warto podkreślić, że całemu przedsięwzięciu  patronuje  Prezydent Miasta Siedlce -Andrzej Sitnik. Partnerami  i sponsorami akcji są także Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Siedlcach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach, Renault AMS Chróścicki, Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o.o., Stadler Polska Sp. z o.o., Ośrodek Szkolenia Kierowców Wałowa, Drukarnia Iwonex

autor:kom.Agnieszka  Świerczewska

KMP Siedlce

Powrót na górę strony