Aktualności

Uważajcie na internetowych oszustów

Internet to duża wygoda dla osób, które chcą kupić jak i sprzedać wystawione na aukcjach rzeczy. Niestety w wirtualnym świecie są również oszuści, którzy tylko czekają na okazję, aby nas okraść. Bądźmy ostrożni podczas zakupów, nie klikajmy w podsyłane przez oszustów linki i dbajmy o swoje dane aby nikt nie miał do nich dostępu.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu wczoraj zostali poinformowani o kolejnych oszustwach w sieci. Ofiarą takich oszustw może być każdy, bez względu na wiek. Robiąc zakupy lub sprzedając jakiś produkt przez Internet należy zachować szczególną ostrożność. Wczoraj policjanci przyjęli aż trzy zgłoszenie o oszustwie. Jedno z nich polegało na wykorzystaniu aplikacji sprzedażowej Vinted. Otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkanki powiatu sierpeckiego, że nieznany sprawca wykorzystując ogłoszenie na portalu Vinted, pod pretekstem kupna wystawionej rzeczy, przesłał sprzedającej link. Kiedy kobieta kliknęła w podany link, oszust dokonał kilku transakcji na łaczną kwotę 5900 zł. Po wejściu w link poszkodowane osoby, niestety wykonują wszystkie wskazane kroki – podają dokładne dane karty, hasła i loginy do konta bankowego, autoryzują przelewy czy też dodają do swoich mobilnych aplikacji kolejne urządzenia. Postępując w ten sposób, sami przelewamy na inne konta swoje pieniądze lub dajemy taką możliwość oszustom. Kolejnym pokrzywdzonym był mężczyzna , który na jednym z portali internetowych znalazł ofertę dotycząca sprzedaży opon zimowych z felgami. W związku z tym zamówił opony i  wpłacił zaliczkę na konto podane przez sprzedającego. Niestety mężczyzna nie otrzymał ani towaru ani zwrotu pieniędzy. Okazało się , że został on wprowadzony w błąd przez oszusta.  

Teraz policjanci pracują nad ustaleniem i ukaraniem sprawców tych oszustw.

Pamiętajmy, żeby zawsze zapoznać się z regulaminem korzystania z każdej aplikacji. Są tam zapisane zasady kupna i sprzedaży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach zachowania ostrożności. Zazwyczaj oszustwa dokonuje osoba nie posiadająca historii i komentarzy w aplikacji.

Nie otwierajmy linków od obcych. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania.

Autor. asp. Katarzyna Krukowska

Powrót na górę strony