Aktualności

Zbliża się Majowy Weekend 2017

Od najbliższego piątku 28 kwietnia 2017 roku mazowieccy policjanci- w tym również policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu – rozpoczną działania „Majowy Weekend 2017". Jak zawsze przy tego typu okazjach na drogach będzie znacznie więcej patroli policyjnych których podstawowym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym po drogach ale i tym, którzy będą wypoczywać i bawić się w miejscach organizowania imprez czy festynów. Wzmożone działania potrwają do środy 3 maja.

            Przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy, nietrzeźwi kierujący, nieprawidłowe wyprzedzanie, nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz szereg innych nieprawidłowych zachowań zarówno kierujących jak i pieszych to zagrożenia, wobec których policjanci będą podejmować zdecydowane działania tak, aby skutecznie zapewnić bezpieczeństwo na drogach. Podczas „Majowego weekendu” funkcjonariusze ruchu drogowego będą prowadzić również akcje „STOP-Trzeźwość” i „Pasy”.
            Pracujący na drogach policjanci zwrócą też uwagę na:

 • wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych i rowerzystów,
 • eliminowanie z ruchu pojazdów niesprawnych technicznie,
 • egzekwowaniu stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci;
 • utrzymaniu płynności i bezpieczeństwa ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych,
 • kontrolowaniu ciągników rolniczych i motocyklistów, mając na uwadze zagrożenia związane z początkiem prac rolniczych oraz rozpoczęciem sezonu motocyklowego,
 • prowadzeniu kontroli samochodów ciężarowych o d.m.c. powyżej 12 ton pod względem zasadności   wykonywania przejazdów podczas obowiązujących ograniczeń w ruchu, które będą obowiązywać:
  • w dniu 30.04 w godz. 18.00 – 22.00,
  • w dniu 01.05 w godz.   8.00 – 22.00,
  • w dniu 02.05 w godz. 18.00 – 22.00,
  • w dniu 03.05 w godz.   8.00 – 22.00.

            Jeśli dopisze pogoda, na drogach pojawi się mnóstwo rowerów i motorowerów. Im i ich kierującym funkcjonariusze też poświęcą sporo uwagi sprawdzając zwłaszcza wyposażenie tych pojazdów ale i to w jaki sposób ich użytkownicy korzystają z dróg.
Wszystkie działania podejmowane przez policjantów będą mieć jeden cel, zapewnienie bezpieczeństwa. Jednak by było to w pełni skuteczne, każdy uczestnik ruchu drogowego musi zadbać o to również sam. Pamiętajmy więc, by właściwie przygotować pojazd do podróży. Przed wyjazdem sprawdźmy stan naszego pojazdu, szczególną uwagę zwracając na te elementy, które mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Sprawdźmy więc hamulce naszego samochodu, układ kierowniczy, oświetlenie i opony.   Jeśli przewozimy dzieci, zadbajmy o właściwe zabezpieczenia dla nich.
           Jeśli wybieramy się na wycieczkę rowerową, zwróćmy uwagę, czy wyposażenie naszego jednośladu jest zgodne z przepisami, co pozwala na korzystanie z drogi. Warto też pamiętać o kamizelce ostrzegawczej oraz elementach odblaskowych, które po zmroku mają ogromne znaczenie. Używanie tych elementów, może często decydować o naszym zdrowiu lub życiu.  
Jednak majowy weekend to nie tylko podróże. Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy także o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest... życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności.
         I zawsze  pamiętajmy, policjanci są też po to,  aby pomagać wszystkim, którzy  o tę pomoc poproszą.

Powrót na górę strony