Aktualności

U progu sezornu rowerowego i motocyklowego policjanci przypominają: Motocykliści i rowerzyści to równoprawni użytkownicy dróg.

Sezon motocyklowy i rowerowy rozpoczyna się. Coraz więcej osób na swoich jednośladach wyrusza na przejażdżki po drogach publicznych. Jako stróże prawa odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, w tym bezpieczeństwa w ruchu drogowym apelujemy do wszystkich kierujących o większą rozwagę na drogach i szacunek dla wszystkich użytkowników dróg.

            „Jedź wyraźnie”, czyli jedź tak, aby nikt nie miał wątpliwości co do twoich zamiarów, to zasada, która powinna przyświecać wszystkim kierującym, niezależnie od tego, czy kierują rowerem, czy wielkim 40-to tonowym ciągnikiem z naczepą. Jej codzienne stosowanie ułatwi nam wszystkim życie i pomoże uniknąć wielu tragedii.

            U progu sezonu motocyklowego i rowerowego sierpeccy policjanci apelują:

Kierowcy pamiętajcie, że sezon motocyklowy i rowerowy w pełni, bądźcie życzliwi i wyrozumiali dla kierujących jednośladami. Zmieniając kierunek lub tor jazdy zawczasu sygnalizujcie i upewnijcie się, że nie zajedziecie drogi motocykliście lub rowerzyście! Przy wyprzedzaniu jednośladu zachowajcie bezpieczny odstęp!

Motocykliści pamiętajcie, że kierowcy w samochodach zobaczą was zawczasu tylko wtedy, jeżeli dacie im szanse! Pamiętajcie, ze jadąc z wielką prędkością i szybko zbliżając się do samochodów, nie zawsze możecie zostać dostrzeżeni. Przewidujcie zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Myślcie, zanim staniecie się kolejnym, numerem w policyjnych statystykach wypadków! Jaskrawe kolory strojów, elementy odblaskowe i włączone światła to większa szansa na dostrzeżenie motocyklisty!

Rowerzyści korzystajcie z nowych uprawnień z głową! Pamiętajcie, kto ponosi największe ryzyko! Zasada ograniczonego zaufania jest szczególnie ważna dla was. Wymagając szacunku od kierowców, okazujcie go także im. Jaskrawe kolory strojów, elementy odblaskowe i włączone światła to większa szansa na dostrzeżenie rowerzysty!

            W obecnie rozpoczynającym się sezonie rowerowym i motocyklowym nie wszyscy miłośnicy jednośladów stosują się do obowiązujących przepisów, w tym zakazu jazdy pod wpływem alkoholu. Tylko w minionym tygodniu funkcjonariusze zatrzymali do kontroli 2 rowerzystów i 1 motorowerzystę na przysłowionym "podwójnym gazie". Rekordzista kierujący rowerem po terenie podsierpeckiej miejscowości miał ponad 1,5 promila alkoholu w organiźnie, z kolei motorowerzysta nie dość że kierował motorowerem będąc w stanie nietrzeźwości, dopiero co zakupionym pojazdem niedopuszczonym przy tym do ruchu, to dodatkowo nie zastosował się do orzeczonych wobec niego sądowych zakazów kierowania motorowerem.

Powrót na górę strony