Aktualności

Bezpieczne ferie 2017

Na Mazowszu ferie rozpoczną się w poniedziałek 13 lutego i potrwają do 26 lutego 2017 roku. Jak co roku, nad bezpieczeństwem najmłodszych wypoczywających w naszym województwie czuwać będą policjanci. Z myślą o dzieciach, ale też ich rodzicach, wychowawcach i organizatorach zimowych atrakcji przedstawiamy kilka porad i informacji na temat bezpiecznego wypoczynku.

Już tylko kilka dni dzieli dzieci i młodzież naszego powiatu od długo wyczekiwanej zimowej przerwy w nauce. Niestety, to właśnie w czasie ferii prawdopodobieństwo wystąpienia potencjalnych zagrożeń jest największe.

Każdego roku przed feriami policjanci zwiększają swoją aktywność wśród dzieci i młodzieży poprzez spotkania dotyczące bezpiecznych zachowań podczas zabaw zimowych. Miejsca, w których będą wypoczywać dzieci będą nadzorowane przez asystenta do spraw nieletnich oraz dzielnicowych. Szczególną kontrolą objęte zostaną również lodowiska. W działaniach wspierać nas będą strażnicy miejscy.

Okres zimowych ferii to również czas wzmożonego ruchu autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci na zimowiska. We wskazanym okresie policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, szczególnie na głównych szlakach komunikacyjnych i zdecydowanie reagować na nieprawidłowe zachowania zarówno ze strony kierujących, jak i pieszych. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na przekraczanie prędkości, nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie i wymijanie, jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci poza fotelikami ochronnymi oraz będą eliminować z ruchu nietrzeźwych kierujących.

Policjanci z drogówki dopilnują, aby autokary, które będą przewoziły dzieci na wypoczynek były sprawne technicznie, a ich kierowcy trzeźwi. Rodzice zainteresowani przeprowadzeniem kontroli autobusów mogą zgłaszać się pod numerem telefonu (024) 275-92-52, (24) 275-92-55 lub nr 997, najlepiej z dwudniowym wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem.

Apelujemy również do właścicieli i dysponentów autobusów, aby przed wyjazdami zorganizowanych grup dzieci i młodzieży dokonali przeglądu technicznego pojazdów, niezależnie od posiadania aktualnych badań.

Rady dla dzieci

Nadchodzi długo wyczekiwany przez Was okres ferii zimowych. Zawitała do nas prawdziwa zima, spadło mnóstwo śniegu, zamarzły jeziora i stawy. Taka aura sprzyja zimowym zabawom dzieci i młodzieży. Jest zatem okazja żeby jeździć na łyżwach, nartach czy też sankach. Takie zimowe szaleństwa mogą być niestety niebezpieczne.

Pamiętaj:

• Ślizgaj się tylko na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska.

• Zjeżdżaj tylko z górek, które nie są w usytuowane w pobliżu miejsc niebezpiecznych (ulica, staw, rzeka, budowa itp.), lub specjalnie usypanych na placach zabaw, czyli wybierz odpowiedni teren.

• Dobierz właściwy i bezpieczny sprzęt do zjeżdżania (np. sanki nie mogą stanowić zagrożenia przez wystające śruby, złamane szczeble, połamane plastiki itp.),

• Nie stój zbyt blisko zjeżdżających saneczkarzy.

• Baw się w miejscu dobrze widocznym i wolnym od jakichkolwiek wystających ze śniegu przedmiotów.

• Zachowaj ostrożność podczas jazdy na sankach, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas saneczkowania:

- zawsze zjeżdżaj nogami do przodu,

- unikaj saneczkowania na brzuchu,

- nie zjeżdżaj z górki na butach, czy też łyżwach,

- nie zajeżdżaj drogi innym,

- nie zjeżdżaj ze stromych zboczy górki,

- podchodź pod górkę z boku toru, aby nie przeszkadzać i nie spowodować kolizji lub upadku,

- nie popychaj, nie podkładaj nogi, nie wjeżdżaj w inne dzieci,

- w czasie zjazdu zachowaj bezpieczną odległość między sankami oraz unikaj zbędnych ruchów ciała, które powodują zmiany w kierunku ślizgu,

• Nie ślizgaj się po lodzie na rzece. Nigdy nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu .

• Nigdy nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał.

• Jeżeli lód zaczyna pękać, połóż się na nim, aby rozłożyć ciężar ciała.

• Kiedy lód się załamie, pamiętaj:

- zachowaj spokój,

- nie wpadaj w panikę,

- działaj szybko i zdecydowanie,

- nie wykonuj zbędnych ruchów,

- złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,

- staraj się wypełznąć na lód,

- trzymaj się mocno rzuconego sprzętu.

• Uważaj, aby podczas zimowych zabaw komuś nie stała się krzywda.

• Nie baw się w pobliżu dróg. Zjeżdżając z górki, czy ślizgając się po lodzie, możesz nie zdążyć wyhamować przed nadjeżdżającym pojazdem.

• Na zajęcia do świetlicy lub domu kultury zawsze idź drogą, którą wybrali dla Ciebie rodzice.

• Nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy, to może skończyć się tragicznie.

• Noś elementy odblaskowe. Zimą szybciej zapada zmrok. Będziesz lepiej widoczny i dzięki temu bezpieczniejszy.

• Nie doczepiaj sanek do samochodu. Droga to nie jest miejsce do jazdy na sankach.
POMOCY SZUKAJ POD NR TELEFONÓW ALARMOWYCH

997 – Policja

998 - Państwowa Straż Pożarna

999 - Pogotowie Ratunkowe

112 - nr alarmowy z telefonu komórkowego

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie,

kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego,

jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec,

jeśli niesienie pomocy wiąże się z niebezpieczeństwem natychmiast poinformuj osobę dorosłą, spokojnie opisz co i gdzie się stało. Zadzwoń na numer alarmowy 112,

po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny,

w miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Bezpiecznie na drogach

Zima to trudny okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, a także szczególny sprawdzian dla sprawności naszych samochodów.

Opady śniegu, mróz i szybko zapadająca noc sprawiają, że w ruchu ulicznym musimy być w pełni skoncentrowani i przewidujący.

Piesi wchodzący na jezdnię muszą przewidywać zachowanie pojazdów na śliskiej, oblodzonej i zaśnieżonej jezdni. Droga zatrzymania pojazdu z całą pewnością ulegnie wydłużeniu i to nawet o kilkanaście, czy kilkadziesiąt metrów!!! Nie wolno o tym nigdy zapomnieć. Zaskoczenie kierowcy przez roztargnionego pieszego bardzo łatwo może doprowadzić do niekontrolowanego poślizgu.

Przy wcześnie zapadającym zmierzchu niebagatelnego znaczenia nabierają wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe przy naszej odzieży, torbach i plecakach. Dbając o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie elementów odblaskowych dajemy kierowcom większą szansę na dostrzeżenie naszej sylwetki pośród wielości docierających do jego oczu refleksów świetlnych.

Wszyscy poruszający się po poboczu lub jezdni muszą pamiętać, że dozwolone jest poruszanie się pieszych tylko po lewej stronie drogi, a jeżeli idziemy po jezdni musimy ustępować miejsca zbliżającym się pojazdom.

Prawdziwym wyzwaniem staje się w tym czasie podróżowanie samochodem.

Kierowco pamiętaj:

1. Trzeba bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku dostosowania prędkości jazdy do warunków drogowych. Zbliżając się do skrzyżowań czy zakrętów musimy hamować z wyczuciem i odpowiednio wcześniej, niż robiliśmy to w ciepłe dni. Pamiętajmy o zmianie opon na zimowe, ale musimy wiedzieć, że nawet najlepsze opony zimowe nie zapewnią przyczepności w zimie na poziomie, do jakiego przyzwyczailiśmy się latem.

2. Zachowanie bezpiecznego odstępu nabiera w zimie zupełnie innego znaczenia niż w pogodne letnie dni. Odległości zachowywane pomiędzy pojazdami w zimie muszą być co najmniej dwukrotnie większe niż latem.

3. Staraj się rozważnie reagować w przypadku wpadnięcia pojazdu w poślizg. Żeby wyprowadzić auto z poślizgu, trzeba właściwie kontrować kierownicą, a zahamować dopiero po wyprostowaniu toru jazdy. Najlepiej wychodzenie z niewielkich poślizgów przećwiczyć w bezpiecznym miejscu.

4. Jeśli planujesz dłuższą podróż, zadbaj o to, by odpowiednio wypocząć. Zmęczenie przy konieczności zachowania o wiele większej niż latem koncentracji może być przyczyną niewłaściwej reakcji.

5. Zadbaj o właściwą czystość szyb. Niedopuszczalne jest pozostawianie jedynie małego odczyszczonego z zalegającego śniegu i szronu pola.

6. Przygotowanie pojazdu i zimowe wyposażenie. Warto w porę zadbać o wymianę akumulatora, jeżeli mieliśmy już z nim jakieś kłopoty. Koniecznie wymień płyn do spryskiwaczy, jeżeli miałeś płyn letni. W bagażniku przyda się mała łopata, skrobaczka do szyb oraz zmiotka do śniegu. Przydadzą się też preparaty odmrażające szyby czy zamki. Jeśli często wyjeżdżamy poza miasto, warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe. Przed wyjazdem w dłuższą podróż w zimowych warunkach pamiętajmy o zatankowaniu samochodu do pełna. Dodatkowo przyda się latarka i koc, a także ciepły napój w termosie i trwała żywność, np. batony, gorzka czekolada, itp.

Jeżeli warunki atmosferyczne są naprawdę trudne, a nic cię do jazdy nie zmusza, to nie ryzykuj. Najlepiej nie jeździć w trudnych warunkach!!!

Powrót na górę strony