Aktualności

Spotkania z seniorami

W styczniu oraz lutym odbył się cykl spotkań z seniorami pn. "Aktywny i bezpieczny senior w świecie finansów". Policjanci z sierpeckiej komendy omawiali zagrożenia czyhające na seniorów w świecie finansów oraz ostrzegali przed oszustami mogącymi różnymi metodami wyłudzić od starszych osób oszczędności życia.

Szkolenie było podzielone na część teoretyczną oraz praktyczną. W części teoretycznej głównym tematem spotkania były oszustwa skierowane w seniorów, omówiono sposoby oraz metody działania sprawców. Seniorzy rozszerzyli swoją wiedzę o tematykę związaną z udostępnianiem dowodu osobistego, kradzieży informacji z elektronicznych nośników danych a także zagrożeń wynikających z korzystania z bankomatów. Zostały także poruszone tematy dotyczące bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych usług bankowych takich jak karty płatnicze czy rachunki internetowe. Kolejnym tematem skierowanym do uczestników było bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ocena i rozpoznawanie ewentualnych zagrożeń a także granice obrony koniecznej.

W części praktycznej seniorzy mieli okazję zwiedzić sierpecką komendę, poznać tajniki pracy policjantów, m.in dzielnicowego oraz technika kryminalistyki, który pokazał i omówił sposoby zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia. Seniorzy zobaczyli jak wygląda codzienna praca policjantów, jakim dysponują sprzętem i wyposażeniem. Na uczestników szkolenia czekał także pokaz z pierwszej pomocy przedmedycznej. Na zakończenie szkolenia policjanci KPP w Sierpcu rozdali uczestnikom ulotki i  broszury edukacyjne.

Celem projektu „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów” jest zwiększenie świadomości osób starszych w obszarze finansowym i zasad bezpieczeństwa, zarówno podczas codziennego obcowania z finansami i operacjami z tym związanymi, jak i w zakresie przestępstw dokonywanych w bankowości elektronicznej i takich, na które narażeni są seniorzy.

 

Powrót na górę strony