Aktualności

Uroczyste obchody Święta Policji i otwarcie nowego budynku komendy

Data publikacji 27.07.2019

Wczoraj sochaczewscy policjanci obchodzili wyjątkowe święto. Wyjątkowe, bo wypadające w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Na placu przed nowym budynkiem Komendy Powiatowej w Sochaczewie odbyło się Święto Policji - uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych, a także nominacji na wyższe stopnie służbowe. W obchodach uczestniczyło wielu znamienitych gości - przedstawicieli polskiego rządu, służb mundurowych, duchowieństwa i administracji.

W 100. rocznicę powstania Policji Państwowej, na placu przy Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie odbyły się wczoraj uroczyste obchody Święta Policji. W uroczystości wzięli udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm RP i jednocześnie Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa Maciej Małecki, JE Biskup dr hab. Michał Janocha, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Komendant Wojewódzki Policji z/s w Radomiu mł. insp. dr hab. Zbigniew Mikołajczyk, Dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej gen. bryg. Andrzej Dąbrowski, a także kadra kierownicza mazowieckiego garnizonu Policji. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło gospodarzy regionu ze Starostą Sochaczewskim Jolantą Gontą na czele, przedstawicieli duchowieństwa i wymiaru sprawiedliwości, zaprzyjaźnionych służb, harcerstwa, funkcjonariuszy w stanie spoczynku oraz mieszkańców Sochaczewa.

Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański w swoim przemówieniu podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie nowej siedziby, a zwłaszcza Panu Wiceministrowi Jarosławowi Zielińskiemu i Maciejowi Małeckiemu. Komendant przypomniał również, że Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie wróciła na ulicę 1 Maja. To właśnie na tej ulicy znajdowała się komenda przedwojennych funkcjonariuszy.

W trakcie uroczystości kierownik Posterunku Policji w Teresinie asp. szt. Marian Lewandowski został odznaczony złotym medalem „Za długoletnią służbę”, natomiast kierownik Referatu Patrolowo – Interwencyjnego otrzymał brązową odznakę „Zasłużony Policjant”. Odznaczenia państwowe i resortowe wręczyli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak. Był to też szczególny dzień dla 32 policjantów, którzy otrzymali wyższy stopień policyjny.

Awansowani na wyższy stopień policyjny:

1. kom. Marcin Citko

2. st. asp. Ireneusz Żurek

3. asp. Katarzyna Dudkiewicz

4. asp. Robert Kapałka

5. asp. Justyna Mikołajczyk

6. asp. Artur Szczech

7. asp. Damian Papierowski

8. mł. asp. Tomasz Krajza

9. mł. asp. Tomasz Królikowski

10. mł.asp. Piotr Krzesak

11. mł. asp. Paweł Krzyżykowski

12. mł. asp. Daria Misiak

13. mł. asp. Izabela Pajek

14. mł. asp. Mariusz Pajek

 15. mł.asp. Sylwia Ziętek –Papierowska

16. sierż. szt. Mariusz Dedoński

17. sierż. szt. Sławomir Murawski

18. sierż. szt. Justyna Roman

19. sierż. szt. Przemysław Smółka

 20. sierż. szt. Marcin Jodłowski

21. st. sierż. Milena Godos

22. st. sierż. Paweł Błaszczyk

23. st. sierż. Marcin Goreniak

24. sierż. Mateusz Chmielewski

25. sierż. Bartłomiej Jastrzębski

26. sierż. Maciej Kosz

27. sierż. Bartosz Matusiak

28. sierż. Mateusz Matusiak

29. sierż. Remigiusz Sowa

30. st. post.  Wojciech Dominicki

31. st. post. Mariusz Szymborski

32. st. post. Damian Swat

odebrali akty mianowania z rąk Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego, I Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusza Augustyniaka, Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu mł. insp. dr hab. Zbigniewa Mikołajczyka oraz Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie insp. Michała Safjańskiego.

Kolejnym miłym akcentem wczorajszej uroczystości było wręczenie medali „Za zasługi dla Policji”, które otrzymali Starosta Sochaczewski Jolanta Gonta i Dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej gen. bryg. Andrzej Dąbrowski. Po odznaczeniach państwowych i resortowych nadszedł czas na uroczyste otwarcie nowego budynku Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. Przełożony sochaczewskich funkcjonariuszy odebrał symboliczny klucz do nowej siedziby od Sekretarza Stanu w MSWiA. Budynek zaprojektowany został w kształcie litery „U”. Składa się z trzech kondygnacji oraz częściowego podpiwniczenia. Nie zabrakło w nim miejsca na szatnie, siłownię, salę ćwiczeń, pomieszczenia magazynowe i techniczne. Na parterze zlokalizowane są pomieszczenia strefy dostępnej dla interesantów, zespół pomieszczeń służby dyżurnej, pokoje biurowe oraz pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Na pozostałych piętrach budynku zlokalizowano pomieszczenia dla kierownictwa, sale odpraw, izbę pamięci oraz pokoje biurowe poszczególnych wydziałów. Budynek jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Na terenie działki zlokalizowane są garaże, wiata samochodowa, kojce dla psów wraz z zapleczem oraz parkingi dla pracowników i interesantów.

Wiceminister Spraw Wewnętrzych i Administracji po wręczeniu odznaczeń i awansów zwrócił się do zgromadzonych funkcjonariuszy: "Policjantom pracującym w Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie chciałbym serdecznie pogratulować. Dzięki Waszej dobrej służbie ludzie mogą bezpiecznie żyć". W dalszym wystąpieniu odniósł się także do faktu otwarcia nowej siedziby sochaczewskich policjantów: „Bezpieczeństwo, obok zdrowia, jest na pewno jedną z najwyższych wartości, które wszyscy cenimy, których wszyscy potrzebujemy. Policjanci muszą mieć narzędzia, instrumenty, które im służą, żeby to bezpieczeństwo obywatelom zapewniać".

I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak po odczytaniu listu od Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbiety Witek na okoliczność otwarcia nowej siedziby funkcjonariuszy powiedział: "Dziękuję za program modernizacji służb mundurowych, z czego na prawdę ogromne środki otrzymała Polska Policja, bo te środki wykorzystywane w sposób bardzo dobry, w mojej ocenie optymalny, powodują, że polski policjant jest policjantem bezpiecznym, otrzymuje godne warunki służby, otrzymuje nowoczesny sprzęt i tego dowodem jest ta otwierana dzisiaj komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie"

Po uroczystym apelu rozpoczęła się defilada z okazji Święta Policji.  Swoją obecnością zaszczyciła nas Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego prowadzona przez ppor. Andrzeja Zarębę. Ze sztandarem mazowieckiej KWP szła kompania honorowa Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Radomiu. W defiladzie maszerował także poczet sztandarowy KPP w Sochaczewie, żołnierze z 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz poczty sztandarowe Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie i Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Sochaczewie. Po części ceremonialnej, JE Biskup dr hab. Michał Janocha odmówił modlitwę i poświęcił nowy budynek Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Po zakończeniu uroczystości odbył się piknik rodzinny. Przygotowano stoiska promocyjne Policji, Wojska Polskiego i Straży Pożarnej. Obecni byli także bracia strażacy z OSP Niepokalanów, harcerze sochaczewskiego Hufca ZHP, przedstawiciele Kampinoskiego Parku Narodowego, Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, a także Urzędu Miasta Sochaczew, w którym animacje dla dzieci prowadził rysownik komiksów Łukasz Kuciński. Licznie przybyli mieszkańcy mogli również zwiedzić nową komendę w towarzystwie policjantów, policjantek i pracowników cywilnych.

mł. asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony