Znakowanie rowerów

Znakowanie rowerów

Data publikacji 18.10.2023

Komenda Miejska Policji w Radomiu zachęca wszystkich właścicieli jednośladów do znakowania rowerów. Procedura polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu „engrawer”, oznaczenia oraz wydaniu właścicielowi tzw. „dowodu rejestracyjnego” jako poświadczenia rejestracji pojazdu w bazie danych Policji. Policjanci znakują rowery w każdy czwartek.

Oznaczenie roweru zostaje naniesione na ramie roweru w widocznym miejscu. Na naniesiony numer zostaje naklejona naklejka z kodem zawierającym numer identyfikacyjny. Podczas znakowania wypełniana jest karta identyfikacyjna, która jest przechowywana w jednostce. Właściciel roweru otrzymuje dowód identyfikacyjny. Znakowanie jest bezpłatne. Aby oznakować rower wystarczy mieć przy sobie dokument tożsamości i potwierdzenie zakupu roweru. Policja będzie dysponować bazą zawierającą dane osób, które zdecydowały się oznakować swoje rowery. Głównym celem znakowania jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru.

Widoczne oznakowanie roweru może ewentualnie działać prewencyjnie czyli odstraszać potencjalnego złodzieja. Usługa jest darmowa, więc na pewno nie zaszkodzi. Obserwujemy co roku bardzo duże zainteresowanie znakowaniem rowerów, wiele osób zgłasza się do komendy by oznakować rower, dużym zainteresowaniem cieszy się ono także podczas wszelkiego rodzaju festynów.

Apelujemy, aby nie zostawiać roweru bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. To zaproszenie dla złodzieja. Wystarczy tylko kilka sekund, a im droższy rower, tym bardziej przyciąga wzrok. W tym przypadku duże znaczenie ma tu zastosowanie powiedzenia okazja czyni złodzieja. Rowerów nie zostawiamy przed blokiem, na klatce, przed sklepem, w słabo zabezpieczonych piwnicach lub pomieszczeniach gospodarczych.

Rower można znakować w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu w każdy czwartek w godz. 10.00–14.00.

Autor: Justyna Jaśkiewicz

KMP Radom

Powrót na górę strony