Aktualności

ZAMÓWIŁ 100 BUTELEK WÓDKI, STRACIŁ 2 450 ZŁOTYCH

Data publikacji 19.09.2023

2450 złotych - to suma jaką stracił mieszkaniec naszego powiatu, który za pośrednictwem portalu internetowego postanowił kupić 100 butelek wódki. Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności i rozsądku przy zakupach na portalach aukcyjnych.

Kolejny mieszkaniec powiatu przasnyskiego znalazł się na długiej liście osób oszukanych podczas zakupów przez Internet. Zakupy w sieci cieszą się olbrzymią popularnością. Niestety, ta forma jest szczególnie narażona na działania oszustów i naciągaczy, którzy wykorzystują popularne platformy sprzedażowe. Każdego dnia zawieranych jest tam mnóstwo transakcji, więc kupujący tracą czujność. Na jednej z takich platform mieszkaniec powiatu przasnyskiego chciał kupić aż 100 butelek wódki, po bardzo korzystnej cenie. Niestety, kiedy wpłacił na wskazane konto 2 450 zł, kontakt ze sprzedającym się urwał.

Podany przykład pokazuje, z jakim ryzykiem muszą liczyć się osoby dokonujące zakupów za pośrednictwem portali aukcyjnych. Policjanci prowadzą w tej sprawie czynności i apelują o zachowanie ostrożności podczas dokonywanych zakupów. Przestrzegajmy kilku podstawowych zasad aby zminimalizować ryzyko stania się ofiarą oszustów:

  • Pamiętajmy, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania
  • Uważajmy na super oferty, mocno zaniżone lub wręcz niewiarygodnie niskie ceny- powinny wzbudzić naszą czujność
  • Korzystajmy tylko ze sprawdzonych portali aukcyjnych, czytajmy regulamin stron i sklepów
  • Nie otwierajmy podesłanych w wiadomościach mailowych nieznanych nam linków, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie
  • Nie kupujmy ,,kota w worku,, i nie płaćmy z góry. Bezpieczniej wybrać opcję za pobraniem
  • Sprawdzajmy przesyłkę przy kurierze, w razie nieprawidłowości spiszmy protokół

Jeśli mimo zachowania środków ostrożności, nie dostaniemy zamówionego towaru lub otrzymamy towar jest niezgodny z zamówieniem, należy:

  • Jak najszybciej poinformować administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu
  • Zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, jak również całą korespondencję ze sprzedawcą
  • Zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki policji.

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony