Aktualności

BEZPIECZEŃSTWO OSÓB STARSZYCH TEMATEM SPOTKANIA POLICJANTÓW Z SENIORAMI

Data publikacji 07.07.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu przeprowadzili spotkanie z seniorami, które odbyło się w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Czernicach Borowych. Celem spotkania było przedstawienie uczestnikom najważniejszych kwestii mających wpływ na ich bezpieczeństwo.

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców, dlatego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu chętnie uczestniczą w spotkaniach, podczas których przypominają uczestnikom o zwykłych środkach bezpieczeństwa. W dniu wczorajszym mundurowi spotkali się z seniorami w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Czernicach Borowych. Podczas spotkania policjanci omówili problematykę oszustw min.: ,,na wnuczka, policjanta, amerykańskiego żołnierza czy zdalny pulpit,,. Podczas wizyty funkcjonariusze przestrzegali przed istniejącymi w tym zakresie zagrożeniami. Mówili o przestępstwach popełnianych  na szkodę osób starszych, metodach którymi posługują się sprawcy, a także konsekwencjach prawnych wynikających z podpisywania umów oraz wpuszczania do domów osób nieznajomych. Dodatkowo przybliżyli mieszkańcom gminy Przasnysz, kwestię bezpieczeństwa podczas korzystania z usług bankowych. Mundurowi objaśnili seniorom sposoby i techniki manipulacji stosowane przez oszustów, ucząc ich jednocześnie, jak prawidłowo reagować na tego rodzaju zagrożenie oraz jak zachować się asertywnie.  Ponadto funkcjonariusze udzielili wskazówek w jaki sposób zabezpieczyć mienie w razie wyjazdu na letni wypoczynek.  Policjanci odpowiedzieli na szereg pytań nie tylko związanych z tematyką spotkania, ale również na pytania dotyczące problemów, z jakimi na co dzień borykają się mieszkańcy, a które mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.

Podczas spotkania policjanci przypomnieli również o funkcjonujących w Internecie aplikacjach ,,Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa,, i ,,Moja Komenda,,, z których pomocą w łatwy sposób można zgłosić niepokojące sytuacje. Te i inne ważne treści były przypomniane podczas spotkania z mieszkańcami, ponieważ tylko w bezpośrednim kontakcie można omówić wszystkie budzące wątpliwości sytuacje oraz zasady bezpieczeństwa. To bardzo ważne, aby cały czas zachować czujność w kontakcie z osobą obcą i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

 

mł. asp. Ilona Cichocka

 

Powrót na górę strony