Aktualności

HEJT I MOWA NIENAWIŚCI- SPOTKANIE Z DZIELNICOWYMI

Data publikacji 16.03.2023

Hejt i mowa nienawiści były tematem spotkań policjantów z uczniami w Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu. Funkcjonariusze prowadzący spotkanie, przestrzegali młodzież przed niebezpiecznym korzystaniem z portali społecznościowych oraz tłumaczyli o odpowiedzialności karnej takiego zachowania.

Podczas spotkania dzielnicowi omówili znaczenie słowa ,,hejt´´ oraz wytłumaczyli jak to zjawisko ma wpływ na naruszenie praw człowieka. Uczniowie zostali poinformowani o konsekwencjach hejtu w Internecie, odpowiedzialności karnej oraz udzielili wskazówek gdzie szukać pomocy, kiedy staną się ofiarą takiego zachowania. Policjanci wytłumaczyli, że przestępstwa związane z nienawiścią, to szczególny rodzaj przestępczości, którego ofiarami padają osoby z uwagi na ich niezbywalne i charakterystyczne cechy, takie jak: rasa, narodowość, pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, czy orientacja seksualna.

Funkcjonariusze omówili, jak reagować gdy uczniowie spotkają się z agresja w Internecie. Zaznaczyli, że negatywne i agresywne komentarze, czy też wrogość ze strony innych, pozornie anonimowych osób, mogą dotknąć każdego. Na zajęciach uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu i rodzaju zagrożeń występujących podczas korzystania z Internetu, jak również konsekwencji prawnych niewłaściwego korzystania z sieci internetowej i niezgodnego z prawem, jak przemoc słowna, publikowanie nieprawdziwych informacji, czy wizerunku innej osoby bez jej zgody.  Ideą spotkania z dziećmi było wskazanie w jaki sposób mogą chronić siebie i swoją tożsamość przed internetowymi przestępcami.  

Dzięki takim lekcjom dzieci mają większą świadomość czyhających na nie zagrożeń i co najważniejsze wiedzą, jak należy na nie reagować i gdzie szukać pomocy.

KPP Przasnysz

mł. asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony