Aktualności

Cykliczne działania „Bezpieczne Przejście”

Data publikacji 31.07.2017

W każdy wtorek od wczesnych godzin porannych policjanci przysuskiej drogówki przeprowadzają działania pn. „Bezpieczne przejście”.

Osoby piesze stanowią grupę uczestników ruchu drogowego szczególnie narażoną na uczestnictwo w zdarzeniach drogowych. Na drogach źle oświetlonych lub nieoświetlonych pieszy wręcz „tonie” w mroku. Widoczny staje się dla kierowcy dopiero w światłach samochodu. Z drugiej strony podczas złej widoczności piesi gorzej oceniają sytuację drogową, najczęściej niewłaściwie szacując prędkość i odległość zbliżającego się pojazdu.  

Absolutnym brakiem wyobraźni oraz odpowiedzialności wykazują się ci kierujący, którzy nie zważając na to, że na pasie obok inny kierujący zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, decydują się na ominięcie stojącego pojazdu. W takiej sytuacji  kierujący nie ma szans wyhamować przed pieszym, nie ma już ani czasu na właściwą reakcję, ani miejsca na zatrzymanie pojazdu.

Jednak to nie tylko kierowcy popełniają błędy. Głównym „grzechem” pieszych jest wchodzenie na jezdnię bez upewnienia się, że jest to bezpieczne, że nie nadjeżdża samochód. Często zapominają o tym, czego uczyli się będąc dziećmi – o rozglądaniu się przed wejściem na ulicę. W ten sposób nie dają szans ani sobie, ani kierowcom na uniknięcie wypadku.

 

st. sierż. Izabela Górazdowska

Powrót na górę strony