Aktualności

2,5 tys. zgłoszeń na KMZB w powiecie przysuskim

Data publikacji 05.01.2024

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na trwałe wpisała się już w naszym społeczeństwie, jako kolejny sposób kontaktu z Policją. Od września 2016 roku mamy możliwość korzystania z tego interaktywnego narzędzia. Od początku jego funkcjonowania na terenie powiatu przysuskiego przyjęto 2,5 tys. zgłoszeń.

Przekazanie informacji na temat bezpieczeństwa za pomocą Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zajmuje tylko chwilę. Reakcja policjantów jest natychmiastowa, a ich działania pozwalają na wyeliminowanie zagrożeń i poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Dziękujemy mieszkańców za otrzymane dotychczas sygnały.

„KMZB”  - bo tak w skrócie nazywana jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zyskała ogromną popularność. Do zalet aplikacji należy przede wszystkim to, że jest ona bezpłatna, łatwa i szybka w obsłudze, a zgłoszeń można dokonać anonimowo. Przekazane od społeczeństwa spostrzeżenia w zakresie występujących zagrożeń wielokrotnie skutkowały działaniami, które wpłynęły na rzecz bezpieczeństwa. Niemal każdej doby otrzymujemy od Państwa zgłoszenia za pośrednictwem aplikacji KMZB. Każde naniesione na mapę zagrożenie powoduje odpowiednią reakcję Policji.

Przez te wszystkie lata funkcjonowania mapy najwięcej zgłoszeń dotyczyło: przekraczania dozwolonej prędkości – 779, spożywania alkoholu w miejsca niedozwolonych – 555 oraz niewłaściwej infrastruktury drogowej – 208. Za każde to zgłoszenie dziękujemy.  Część ze wskazanych przez internautów zagrożeń była również zbieżna z informacjami, którymi dysponowali dzielnicowi w swoich rejonach oraz policjanci ruchu drogowego, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów na drogach naszego powiatu.

Każde zgłoszenie naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa było szczegółowo weryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze potwierdzali sygnały wskazane przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, a dzielnicowi tworząc plany działań priorytetowych eliminowali zagrożenia ze swoich rejonów służbowych.

Korzystanie z Mapy jest bardzo proste. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów. Pamiętajmy o możliwości załączenia zdjęcia bądź nagrania z ujawnionego wykroczenia.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego. W takim przypadku należy korzystać z numeru  112.

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Razem zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

 

asp. szt. Aneta Wilk

Powrót na górę strony