Aktualności

Kierował pojazdem pomimo zakazu

Data publikacji 15.03.2023

Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu, o zakazie prowadzenia samochodów. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Ostatnia taka sytuacja miała miejsce kilka dni temu w Skrzyńsku, kiedy to patrol policji z Wydziału Ruchu Drogowego, zatrzymał do kontroli drogowej 30-letniego mieszkańca naszego powiatu. Okazało się, że mężczyzna ma zatrzymane prawo jazdy i aktualny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Warto pamiętać, że:

Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

asp. szt. Aneta Wilk

Powrót na górę strony