Aktualności

Ostrożnie na drogach – dzikie zwierzęta

Data publikacji 11.03.2017

Na terenie powiatu przysuskiego nasiliły się zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt. W podróży zwracaj uwagę na znaki drogowe i zwolnij jadąc przez las.

Do Komendy Powiatowej Policji w Przysusze w ciągu ostatnich kilku dni kierowcy zgłaszali kolizje drogowe z dziką zwierzyną. Od początku roku na drogach naszego powiatu doszło do 46 kolizji, z czego 12 dotyczyło zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Najczęściej do zdarzeń dochodziło w godzinach popołudniowych, kiedy zaczynało zmierzchać i widoczność była znacznie pogorszona. Wolno żyjące zwierzęta wbiegają na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy, zarówno na drogach głównych ale też i niższej kategorii.

Teren powiatu przysuskiego w wielu miejscach posiada szlaki migracyjne dzikiej zwierzyny, które przecinają się z drogami, po których jeździmy. Jadąc przez tereny zadrzewione powinniśmy być przygotowani, że nawet gdy nie ma znaków ostrzegawczych informujących o dzikiej zwierzynie to możemy na drodze spotkać dziki czy sarny. To właśnie one najczęściej powodują kolizje drogowe.

Apelujemy o rozważną i spokojną jazdę szczególnie po zmroku przez obszary, na których można spotkać dziką zwierzynę. Jadąc wolniej mamy więcej czasu na prawidłową reakcję w przypadku powstania zagrożenia.

 

asp. Aneta Wilk

 

Powrót na górę strony