Aktualności

Policjanci rozdawali odblaski

Data publikacji 26.01.2017

Wczoraj policjanci z wydziału ruchu drogowego przeprowadzili akcję „Dzień odblasków”, której głównym celem było zachęcenie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych.

W środę funkcjonariusze wręczali pieszym odblaskowe opaski. W ramach akcji mówili o bardzo ważnej roli tych elementów, w zapewnieniu bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.

Przypominamy, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru, może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Mimo wielu apeli do mieszkańców powiatu przysuskiego, policjanci nadal spotykają osoby, które po zmroku, poza obszarem zabudowanym, nadal nie używają odblasków. Przepis ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.  

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony