Aktualności

„Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”

Data publikacji 04.03.2019

W przysuskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z seniorami, inaugurujące cykl spotkań w ramach projektu „Aktywny i bezpieczny senior w świecie finansów”. Głównym celem było upowszechnienie wśród seniorów podstawowej wiedzy na temat bezpiecznego funkcjonowania we współczesnym świecie finansów, zarówno podczas codziennego kontaktu z bankami, oraz przestępstw, na które narażeni są seniorzy.

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w dzisiejszej rzeczywistości bez konta bankowego i karty bankomatowej.  „Plastikowe pieniądze” to bardzo wygodna forma płacenia za zakupione towary. Konta bankowe, to również wygodna forma przechowywania pieniędzy, dzięki której nie jesteśmy narażeni na kradzieże swoich oszczędności z mieszkań. Dzisiaj młodszych osób z reguły nie trzeba przekonywać do zakładania kont bankowych, ponieważ zdecydowana większość zakładów pracy zatrudniających swoich pracowników przelewa na ich konta comiesięczne wynagrodzenie. Trochę inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku seniorów.

Niestety jeszcze niektórzy nasi seniorzy nie korzystają z kont bankowych, narażając się w ten sposób na ewentualne kradzieże swoich oszczędności z mieszkania. Seniorzy, którzy takie konta mają, nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń na jakie mogą być narażeni w przypadku niewłaściwego postępowania, np. podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Dostrzegając te zagrożenia, w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu został opracowany projekt pn. „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”. Celem projektu jest upowszechnienie wśród seniorów podstawowej wiedzy na temat bezpiecznego funkcjonowania we współczesnym świecie finansów.

Głównym tematem spotkania w przysuskim Domu Kultury było bezpieczeństwo podczas dokonywania wypłat z bankomatów lub przy okienkach bankowych. Przedstawicielki banku przekazały wiele cennych porad i poinformowały o zasadach bezpieczeństwa podczas płacenia kartą za zakupy czy też wypłacania pieniędzy z bankomatów.  Mówiły m.in. o tym, na co trzeba zwracać uwagę przy bankomacie, poinformowały o wszelkiego rodzaju urządzeniach, które mogą być umieszczane przez przestępców na bankomatach i dzięki którym przestępcy w sposób nieuprawniony mogą uzyskiwać informacje dotyczące nr pin. Kolejnym ważnym zagadnieniem było przekazanie seniorom informacji na temat zabezpieczeń stosowanych w polskich banknotach, aby seniorzy mogli rozpoznać, czy banknot nie jest podrobiony.

Przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Przysusze  mówiły o  rodzajach przestępstw, na które narażeni są seniorzy, którzy w sposób niewłaściwy obchodzą się z kartą bankomatową. Przekazały kilka zasad bezpieczeństwa dotyczących m.in. przechowywania kart bankomatowych i nr pin.

Na zakończenie szkolenia policjantki podziękowały uczestnikom i wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tego przedsięwzięcia. Zwieńczeniem całego wydarzenia były występy artystyczne seniorów, przygotowane pod czujnym okiem instruktorki z Domu Kultury w Przysusze.

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony