Aktualności

16 ujawnionych nieprawidłowości – to bilans policyjnej lustracji dróg w okolicach szkół

Data publikacji 25.08.2017

Przysuscy policjanci przeprowadzili szczegółowy przegląd dróg w rejonach placówek oświatowych na terenie powiatu przysuskiego. Sprawdzane zostały urządzenia i oznakowania służące bezpieczeństwu ruchu drogowego, w tym przede wszystkim bezpieczeństwu pieszych. Policjanci ujawnili 16 nieprawidłowości.

Kontroli poddano drogi w okolicach zespołów placówek oświatowych, szkół podstawowych, przedszkoli oraz  szkół ponadgimnazjalnych. Ogółem policjanci przeprowadzili 32 takie kontrole.  Lustracja zakończyła się w środę 23 sierpnia. Najczęściej wskazywane przez policjantów uchybienia, to brak widocznego  oznakowania poziomego, brak znaku A-17 (dzieci), brak znaku D-6 (przejście dla pieszych), brak tablic ostrzegających T-27 (tzw. Agatka), brak przejścia dla pieszych. Podczas lustracji stwierdzono również w 2 przypadkach, brak zatoki dla pojazdów. W trosce o bezpieczeństwo, policjanci skierowali 4 wnioski do zarządców. Na tym nie koniec kontroli, policjanci sprawdzać będą także, czy wskazane uchybienia zostały usunięte.

Od 1 września, podczas działań „Bezpieczna droga do szkoły”, wzmożone patrole policji pełnić będą służbę w okolicach szkół, sprawdzać będą także autobusy przewożące dzieci do szkoły.  Drogówka skontroluje także, w jaki sposób rodzice dowożą dzieci do szkół, czy używane są foteliki/ siedziska oraz pasy bezpieczeństwa.  Policjanci odwiedzą także dzieci w szkole, podczas zajęć dotyczących bezpieczeństwa na drodze.

Policjanci apelują do rodziców i opiekunów dzieci – pamiętajmy, że prowadząc dziecko do szkoły uczymy je jednocześnie zachowania i poruszania się po drodze. Jeżeli przejdziemy przez jezdnię w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle, wejdziemy tuż przed nadjeżdżający pojazd, wymuszając nagłe hamowanie – dziecko z pewnością powtórzy nasz błąd.

 

asp. Aneta Wilk

Powrót na górę strony