Aktualności

„Na Drodze – Patrz i Słuchaj” działania pułtuskich policjantów

Policjanci z pułtuskiej drogówki realizują działania „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”. Akcja ma charakter informacyjno-edukacyjny, która skierowana jest zarówno do kierujących pojazdami jak i do pieszych.

Na terenie powiatu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego pułtuskiej komendy przez cały miesiąc marzec prowadzą działania informacyjno-edukacyjne pn. ,, Na Drodze – Patrz i Słuchaj”. Funkcjonariusze wręczają ulotki oraz elementy odblaskowe zarówno pieszym jak i kierującym. Celem działań jest uświadomienie uczestnikom ruchu jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz przestrzeganie podczas korzystania z drogi ostrożności, a w niektórych przypadkach szczególnej ostrożności.

Nowoczesna technologia w samochodach lub dostępna w telefonach sprawia, że unikanie czynników rozpraszających jest coraz trudniejsze. Jednak to od nas zależy w jakim stopniu korzystamy z tych udogodnień, czy podczas jazdy odbieramy połączenia telefoniczne, ustawiamy nawigację, słuchamy głośnej muzyki.

Mimo, że większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować roli sygnałów dźwiękowych. Słuchając głośno muzyki, zwłaszcza poprzez słuchawki, pieszy czy też kierujący może nie usłyszeć klaksonu, sygnału pojazdu uprzywilejowanego i wielu innych dźwięków, które mogą świadczyć o konieczności zachowania ostrożności.

Celem prowadzonych działań profilaktycznych jest:

- zwrócenie uwagi pieszych, w tym osób starszych na zagrożenia związane m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganiem przez jezdnię;

- uświadamianie i przypominanie kierującym pojazdami o: obserwacji drogi i jej otoczenia, obowiązku zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejść dla pieszych, w tym zwalnianiu przed przejściami dla pieszych, ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Pamiętajmy jednak, że bez względu na to w jakim charakterze korzystamy z drogi, dla własnego bezpieczeństwa stosujmy zasadę, która jest hasłem prowadzonej akcji: "Na Drodze – Patrz i Słuchaj!"


 

Autor: mł. asp. Anna Kowalczyk


 

Powrót na górę strony