Aktualności

O bezpieczeństwie z seniorami

Data publikacji 24.03.2023

Dzielnicowa z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, dbając o bezpieczeństwo osób starszych oraz w ramach projektu "ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY, który realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej, spotkała się z podopiecznymi Dziennego Domu „Senior Wigor” w Pułtusku. Oprócz wskazania najczęstszych metod jakimi posługują się oszuści przedstawiła także sposób właściwego zachowania, aby uchronić ich przed oszustwami.

Podczas spotkania funkcjonariuszka przypomniała o tym, jak nie paść ofiarą oszustów, którzy wyłudzają pieniądze oraz udzieliła osobom biorącym udział w prelekcji porad jak bezpiecznie dokonywać zakupów na portalach internetowych, czy w sklepach. Omówiła także najczęstsze metody działania przestępców oraz przypomniała jak prawidłowo korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń i Aplikacji Moja Komenda. W trakcie rozmowy mundurowa udzielała odpowiedzi na nurtujące uczestników pytania.

Policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Sposób działania przestępców podających się za wnuczka, czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy, ale wykorzystują też inne zawody, do których społeczeństwo ma zaufanie.

Miejmy na uwadze to, że gdy ktoś w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Pamiętajmy, oszuści nie odpuszczają - stosują podstęp, różne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować ludzi, często osoby starsze i wyłudzić od nich pieniądze.

 

Autor: sierż. Renata Soból

Powrót na górę strony