Aktualności

Komisarz Kurpik i Mrówka spotkali się z pierwszakami

Data publikacji 18.09.2018

Policjanci pułtuskiej komendy wraz z sympatycznymi maskotkami: Komisarzem Kurpikiem i Mrówką uczyły dzieci jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Spotkania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” mają uświadomić najmłodszych o zagrożeniach jakie wynikają z bycia niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego.

To nie były zwykłe zajęcia. Ich celem było przybliżenie najmłodszym użytkownikom dróg zasad prawidłowego zachowania w czasie drogi do i ze szkoły. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku wspólnie z przedstawicielami pułtuskich marketów budowlanych: „Glaz- Bud” i „Mrówka” włączyli się w ogólnopolską akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. W sposób teoretyczny oraz praktyczny dzieci klas pierwszych szkół podstawowych poznały przepisy ruchu drogowego dla pieszych i rowerzystów. Uczyły się jak bezpiecznie korzystać z dróg, przede wszystkim z przejść dla pieszych. Policjanci zwrócili uwagę na obowiązek używania elementów odblaskowych po zmierzchu i omówili zgodne z przepisami wyposażenie roweru i właściwe zachowanie rowerzysty na drodze. W tym pomagały olbrzymie maskotki: Komisarz Kurpik i Mrówka, które po prelekcji wręczyły wszystkim upominki: kolorowanki, słodycze, opaski magnetyczne na rękę oraz odblaskowe breloki do przypięcia na plecaku szkolnym. Po zajęciach teoretycznych wspólnie z policjantami dzieci, ich opiekunowie i maskotki udali się w rejon przejścia dla pieszych. Tutaj, w sposób praktyczny, uczniowie poznali właściwe zachowanie podczas przechodzenia na drugą stronę drogi. Następnie roześmiany korowód prezentował przejezdnym transparenty z hasłami „Kierowco nie polujemy na zebrach”. Kierowca, który zatrzymał się przed przejściem otrzymał z rąk najmłodszych ulotki promujące akcję. Po happeningu dzieci miały okazję zwiedzić radiowóz, usiąść za kierownicą i poczuć się jak prawdziwy policjant. W tym czasie rodzice przeszli krótki test z wykorzystaniem alkogogli. Spotkanie zakończyło się wspólnym grillem.

Kampania na rzecz poprawy zachowań kierujących pojazdami w rejonach przejść dla pieszych włączyła się w działania „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”.

W czasie takich spotkań, w formie zabawy, dzieci są uwrażliwiane na zagrożenia wynikające z bycia niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dodatkowo dzięki rozdanym elementom odblaskowym pierwszoklasiści staną się lepiej widoczni dla kierowców w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym.

sierż. sztab. Milena Kopczyńska, KPP Pułtusk

Powrót na górę strony