Aktualności

Nastolatek jadąc po chodniku hulajnogą elektryczną potrącił dzwieczynkę. Kierujący jednośladem był w stanie po użyciu alkoholu

Data publikacji 03.06.2024

17-latek jadąc hulajnogą elektryczną po chodniku potrącił 8-latkę. Dziewczynce na szczęście nic się nie stało. Jak się okazało, kierujący jednośladem był w stanie po użyciu alkoholu.

W sobotę (01.06.2024r.)  tuż przed godz. 14:00 dyżurny płońskiej komendy został poinformowany o zdarzeniu, do którego doszło na ul. Grunwaldzkiej w Płońsku. Funkcjonariusze, którzy natychmiast pojechali na miejsce ustalili, że 17- latek kierujący hulajnogą elektryczną, jadąc chodnikiem potrącił 8-latkę, która wyszła ze sklepu. Na szczęście pomimo tego, że dziewczynka w wyniku zderzenie przewróciła się, nie odniosła obrażeń i nie wymagała hospitalizacji. Od kierującego hulajnogą policjanci wyczuli alkohol. Badanie na trzeźwość wykazało w organizmie 17-latka nieco ponad 0,3 promila.

Płońscy policjanci w ramach prowadzonego postępowania w sprawie o wykroczenia wyjaśniać będą dokładne okoliczności tego zdarzenia. Młody mieszkaniec płońska odpowie na pewno za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu.  

Przypominamy!!!
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Przepisy zabraniają kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

 

 

Powrót na górę strony