Aktualności

Miał odebrać pieniądze zarobione na inwestycjach, a stracił ponad 60 tys. zł

Data publikacji 21.09.2023

Oferta szybkiego i łatwego zysku z inwestycji zawsze powinna wzbudzać naszą czujność, gdyż może to być próba oszustwa! Fałszywi konsultanci czy doradcy finansowi operujący liczbami i prognozami zysków, nakłaniają do zainstalowania programów do zdalnej obsługi urządzenia. W ten sposób zyskują dostęp do kont bankowych i oszczędności niczego nieświadomych osób. 36-latek z pow. płońskiego stracił ponad 60 tys. zł.

W ostatnim czasie do płońskich policjantów zgłosił się mieszkaniec powiatu płońskiego, który padł ofiarą fałszywych doradców finansowych. Kilka lat temu 36-latek korzystał z internetowej platformy inwestycyjnej. Niedawno telefonicznie skontaktowała się z nim osoba podająca się za konsultanta tej platformy i zapewniała, że mężczyzna zarobił na inwestycjach 12,5 tys. dolarów. Do wypłaty tej kwoty konieczne było zainstalowanie na komputerze konkretnej aplikacji i wejście w przesłany przez „doradcę” link. Po wykonaniu tych czynności 36-latek na ekranie zobaczył swoje dane i informację potwierdzającą, że ma do wypłacenia wskazaną wcześniej kwotę. Wykonując dalsze polecenia konsultanta, mężczyzna zalogował się do bankowości internetowej, dając w ten sposób dostęp do swojego konta oszustom. Wykonali oni kilka transakcji – wpłat i wypłat, w konsekwencji czego pokrzywdzony stracił ponad 63 tys. zł.

Ostrzegamy!

W sidła oszustów można wpaść bardzo łatwo. Internetowe oferty szybkiego i dużego zysku, zawsze powinny wzbudzać naszą czujność. Z osobami, które odpowiedziały na znalezioną w sieci reklamę i wysłały swoje dane w formularzu kontaktowym, często kontaktuje się osoba podająca się za doradcę finansowego. Oferuje pomoc w bezproblemowym przejściu całego procesu inwestycji.

Oszuści brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, co może uśpić czujność ofiary, np.: operują liczbami i prognozami zysków. Poprzez różne techniki manipulacyjne namawiają rozmówcę na zainstalowanie na komputerze odpowiednich programów, które mają ułatwić komunikację z doradcą podczas inwestowania. W rzeczywistości są to programy umożliwiające przestępcy zdalne korzystanie z Twojego komputera, w tym podgląd do logowania do bankowości internetowej. Oszuści zyskują dostęp do Twojego konta i pieniędzy.

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

Powrót na górę strony