Aktualności

Policjanci radzą jak zabezpieczyć mieszkanie i dom przed włamaniem

Data publikacji 24.03.2023

Płońscy policjanci odnotowują wzrost kradzieży z włamaniem do domów, mieszkań, budynków gospodarczych i domków letniskowych. Łupem złodziei padają elektronarzędzia, narzędzia ogrodnicze, sprzęt AGD, części samochodowe, jednym słowem wszystkie przedmioty mające jakaś wartość, a dające się łatwo sprzedać. Apelujemy o właściwe zabezpieczanie mienia przed kradzieżą i radzimy jak to zrobić.

Od początku roku płońscy policjanci przyjęli kilkanaście zawiadomień o kradzieżach z włamaniem do mieszkań, domów, budynków gospodarczych i domków letniskowych na terenie powiatu płońskiego. Złodzieje wykorzystują nieobecność pokrzywdzonych i słabe zabezpieczenia lub całkowity ich brak.  Kradną m.in. elektronarzędzia, narzędzia ogrodnicze, rury, grzejniki, sprzęt AGD i RTV, biżuterię, rowery, sprzęt wędkarski, opony i części samochodowe. Można powiedzieć, że ich łupem padają wszystkie przedmioty, które mają jakąś wartość i można je szybko sprzedać.


Z uwagi na długą nieobecność właścicieli np. działek letniskowych nie ma możliwości określenia dokładnego czasu, kiedy do niektórych zdarzeń doszło. Czy nastąpiło to w okresie jesienno-zimowym, czy teraz, wraz z nastaniem wiosny.


Policjanci ostrzegają i apelują! Nie dajmy się okraść!


Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od nas samych, w tym przypadku od właściwego zabezpieczenia naszego mienia. Gdy wychodzimy z domu, pamiętajmy o zamykaniu okien, balkonów i drzwi. Warto zastanowić się nad zamontowaniem nowoczesnych zabezpieczeń np. systemu antywłamaniowego, dodatkowych zamków, rolet antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków. Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych. W przypadku domków letniskowych dobrze byłoby rozważyć np. zamontowanie fotopułapki lub alarmu.

Jeżeli już staliśmy się ofiarą włamywacza, nie wchodźmy do mieszkania/piwnicy/garażu i natychmiast poinformujmy o tym fakcie Policję. Jeżeli już wejdziemy do środka i zorientujemy się, że był tam złodziej, postarajmy się niczego nie dotykać i wyjdźmy na zewnątrz. Nasza obecność w pomieszczeniu i sprawdzanie tego, co zginęło, może pozacierać ślady, jakie pozostawił na miejscu przestępca. Nie utrudniajmy pracy policjantom!


Pamiętajmy, że nasza postawa, ostrożność i czujność może okazać się pomocna zarówno dla nas samych, jak i dla naszego sąsiada. Współdziałaj z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich dom, mieszkanie.


O wszelkich spostrzeżeniach i podejrzanych osobach należy powiadomić policję pod numerem alarmowym 112.

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

 

Powrót na górę strony